Polskie firmy ruszają na podbój Arktyki

Najnowsze

sxc.huOd przyszłego roku ma ruszyć program GoArctic

Za kołem polarnym czeka bogactwo, które świat dopiero spróbuje zagospodarować. Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik chce, by polskie firmy brały w tym udział – pisze "Puls Biznesu".

Potencjał Dalekiej Północy rośnie, a już obecnie są w tym regionie polskie firmy z branży paliwowej – mówi wiceminister. I na przyszły rok zapowiada uruchomienie rządowego programu GoArctic.

Była Afryka, teraz czas na Arktykę

Musimy otworzyć wszystkie kontynenty i Arktykę. Gdy ruszał program GoAfrica wielu nie wierzyło, że się uda, a teraz mnóstwo naszych firm sprzedaje na tym kontynencie – zauważa Antoniszyn-Klik. Jak zapowiada, w 2015 r. zostanie zorganizowana misja gospodarcza do Reykjaviku; planowane są też wizyty firm w innych regionach i państwach: Grenlandii, Alasce, w Kanadzie i Norwegii. Według MSZ wraz z ociepleniem klimatu szybko wzrasta dostępność i znaczenie gospodarcze Arktyki. Można oczekiwać, że wraz z postępem technologicznym coraz więcej firm energetycznych i górniczych będzie rozszerzać działalność o ten region – wskazuje resort. Ostatnio, zgodnie z sugestią MSZ, Antoniszyn-Klik wzięła udział w konferencji Arctic Circle, na którą zaproszono m.in. kanclerz Niemiec i szefa OECD.

Autor: pp//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu