Polskie firmy podbijają rynek za Odrą

Najnowsze

TVN24Polacy coraz więcej inwestują w Niemczech

Polak, Niemiec dwa bratanki? Wyglada na to, że przynajmniej w biznesie. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na niemiecki rynek. W zeszłym roku wartość naszych inwestycji za Odrą wzrosła o blisko 30 procent. Coraz więcej Niemców inwestuje z kolei w Polsce.

Z szacunkowych danych, przedstawionych w środę na dorocznej konferencji wydziału promocji handlu i inwestycji oraz wydziału ekonomicznego ambasady Polski w Berlinie, wynika, że wartość polskich inwestycji w Niemczech w 2007 roku oszacowano na 650 milionów euro. Rok wcześniej wyniosła ona 500 milionów euro. - Na terenie Niemiec działa kilkadziesiąt tysięcy polskich firm (44 tys. wg danych za 2006 rok), w tym ponad sześć tysięcy w samym Berlinie - mówił Tomasz Salomon z wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP. Z reguły są to firmy jednoosobowe.

Niemcy lubią polskie sklepy

Wartość niemieckich inwestycji w Polsce w zeszłym roku przekroczyła 15 miliardów euro. Niemcy są drugim po Holandii największym inwestorem w Polsce. niemcy

Wartość niemieckich inwestycji w Polsce w zeszłym roku przekroczyła 15 miliardów euro. Niemcy są drugim po Holandii największym inwestorem w Polsce. 2007 rok był kolejnym, w którym odnotowano wzrost wymiany handlowej między Polską a Niemcami (z 48,1 miliardów euro w 2006 roku do 54,5 miliardów euro). Republika Federalna Niemiec nadal jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski.

Żywność za maszyny

Według Zbigniewa Kosteckiego, kierownika wydziału ekonomicznego ambasady RP w Berlinie, pomimo pewnego spadku dynamiki wzrostu polskiego eksportu do Niemiec poprawia się jego struktura. Dominują w nim produkty przemysłu maszynowego i urządzenia mechaniczne, wyroby z metalu, akcesoria i części pojazdów, a także produkty rolne i żywność.

Natomiast w polskim imporcie z RFN największy udział miały maszyny i urządzenia mechaniczne, wyroby metalowe, przede wszystkim z żelaza, żeliwa, stali oraz z miedzi, części do pojazdów i akcesoria, tworzywa sztuczne i wyroby z tworzyw sztucznych oraz wyroby z kauczuku i produkty chemiczne.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24