Polskie firmy mają się coraz lepiej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polskie firmy są w coraz lepszej kondycji

Polskie przedsiębiorstwa są w coraz lepszej kondycji. Świadczyć może o tym spadek liczby firm, które dotknęło w ubiegłym roku widmo upadłości.

447 przypadków niewypłacalności firm zanotowano w Polsce w 2007 roku, czyli o 22 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu firmy Coface Poland.

Najwięcej bankructw w handlu hurtowym oraz budownictwie Liczba upadłości firm systematycznie spada. Specjaliści Coface Poland zwracają uwagę, że z takim zjawiskiem mamy do czynienia już od 5 lat. - Liczba faktycznych bankrutów jest jednak znacznie wyższa niż liczba ogłoszonych upadłości. Około pięć razy więcej wniosków jest zwracanych z powodu braków formalnych i umorzeń lub oddalanych głównie z powodu braku majątku - napisano w opublikowanym raporcie.

Najwięcej upadłości w Polsce w 2007 roku zarejestrowano w handlu hurtowym – 74, co stanowi 17 proc. wszystkich przypadków niewypłacalności. Branża ta od szeregu lat pozostaje najbardziej ryzykownym sektorem pod względem wypłacalności, ale spadek liczby upadłości wobec ubiegłego roku jest wyższy od średniego i wynosi 38 proc.

Na drugim miejscu znalazło się budownictwo. Zdaniem specjalistów, branża ta w ciągu ostatnich lat notuje poprawę koniunktury i spadek liczby upadłości. W 2004 roku upadło 226 firm budowlanych, w 2005 r. 129, w 2006 r. 81, a w ubiegłym roku jedynie 49.

Fala upadłości w przemyśle drzewnym i meblarskim Tymczasem ponad dwukrotnie wzrosła liczba upadłości w przemyśle drzewnym i meblarskim. W ubiegłym roku dotyczyło to 21 firm. Miał na to wpływ m.in.: upadek grupy Schieder w Niemczech, która posiadała wiele spółek produkcyjnych w Polsce, umacniający się złoty oraz rosnące ceny drewna - poinformował dyrektor działu oceny ryzyka Coface Poland, Marcin Siwa.

Najwięcej upadłości w Polsce miało miejsce w województwie mazowieckim (95). Na drugim miejscu uplasował się Górny Śląsk (67), a na trzecim Dolny Śląsk (42). Najmniej upadłości odnotowały woj. podlaskie (6 bankructw), opolskie i lubelskie (po 9) - wynika z danych firmy Coface.

Będzie coraz mniej plajt Wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością notuje się najwięcej upadłości - stanowią one 65 proc. wszystkich upadających firm. Eksperci uważają, że ta forma prowadzenia działalności jest dużo bezpieczniejsza dla właścicieli, którzy mogą stracić jedynie środki wprowadzone do firmy w postaci udziałów. Łatwiej jest im podjąć decyzję o postawieniu spółki w stan upadłości, niż osobom prowadzącym działalność jednoosobowo lub też w formie spółki jawnej. Specjaliści podkreślają, że liczba upadłości w Polsce nadal będzie spadać, jednak spadki te będą już zdecydowanie niższe niż w ostatnich latach.

Grupa Coface zajmuje się doradzaniem firmom w zarządzaniu ryzykiem handlowym i należnościami, a także ubezpieczeniami w tym zakresie i dostarczaniem informacji gospodarczych. Należy do francuskiej grupy bankowej Natixis.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24