Polskie fabryki na coraz wyższych obrotach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska produkcja ma się coraz lepiej

Z miesiąca na miesiąc polskie fabryki produkują coraz więcej. Z najnowszych danych GUS wynika, że rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,1 proc. To lepiej niż zakładały szacunki analityków.

Po styczniowym wzroście produkcji o 8,2 proc. i grudniowym o 8,5 proc. analitycy byli zgodni, że w lutym zacznie on przyspieszać. Miała na to wpłynąć m. in. poprawiająca się pogoda, sytuacja globalna oraz niska baza statystyczna, z jaką porównywane są bieżące wartości. Poziom odniesienia sprzed 12 miesięcy jest bowiem bardzo niski - wtedy globalny kryzys był w największym dołku, a krajowy wskaźnik produkcji spadał, notując rekordowe minus 17,8 proc. właśnie w lutym 2009.

Dane okazały się jednak lepsze od prognoz. Eksperci spodziewali się, że roczny wzrost wyniesie 8,2 proc., a miesięczny 2,6 proc.

Więcej elektroniki, mniej wózków widłowych

W stosunku do lutego 2009 wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 57,8 proc., metali – o 36,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26,9 proc., urządzeń elektrycznych – o 22,1 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 19,5 proc. oraz wyrobów farmaceutycznych – o 14,7 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym ub. roku wystąpił w 12 działach m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,6 proc., napojów – o 12,8 proc., maszyn i urządzeń – o 8,1 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 2,8 proc. oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 2,3 proc.

To dzięki eksportowi do Niemiec

- Produkcję przemysłową ciągnie eksport do Niemiec - mówi w TVN CNBC Biznes główny analityk BRE Banku, Ernest Pytlarczyk.

- Są to przyzwoite dane wskazujące na to, że polska gospodarka ciągle jest w ożywieniu, polski przemysł produkuje coraz więcej. Mieliśmy ostatnio publikację dobrych danych o zamówieniu w przemyśle niemieckim, a więc prawdopodobnie kolejne miesiące będą wykazywały podobne dynamiki produkcji przemysłowej.

Spadły ceny produkcji

Ceny produkcji przemysłowej w lutym spadły o 2,4 proc. w stosunku do lutego 2009 roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,1 proc.

Źródło: tvn24.pl, ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24