Polskie banki idą po pieniądze emigrantów

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Wielka Brytania to główny kierunek polskich banków

W ubiegłym roku Polacy mieszkający za granicą wysłali do kraju 6,1 mld dolarów. To więcej niż dostalismy z unijnych dotacji. Dlatego krajowe banki postanowiły zawalczyć o ten rynek - pisze "Rzeczpospolita".

Pierwszy wystartował PKO BP, następny będzie Citi Handlowy, ale inni też już patrzą na Zachód.

Plany banków nie dziwią, jeśli spojrzy się na wielkość transferów z zagranicy. Ponadto fala emigracji, szczególnie do Wielkiej Brytanii i Irlandii, wciąż trwa. I chociaż na razie oferty dla emigrantów nie będą przynosić bankom kokosów, to są inwestycja na przyszłość, bo banki liczą, że gdy ich klient wróci do Polski, będzie nadal korzystał z ich usług i namawiał na nie innych.

Już dziś bezpłatne przelewy w Citi możliwe są w przypadku ośmiu krajów, m.in. Anglii i Hiszpanii. W tej grupie nie znalazła się Irlandia. Citi Handlowy bowiem przygotowuje produkty dla emigrantów wspólnie z bankami działającymi na lokalnych rynkach. Tymczasem w Irlandii Citi obsługuje tylko firmy.

Klientów pracujących za granicą chcą kusić również Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski. Oba banki promują swoje rachunki w walutach. BZ WBK zaznacza, że ich klienci mogą bezpłatnie korzystać z bankomatów irlandzkiego AIB Banku (główny inwestor polskiej spółki). ING Bank Śląski oferuje nie tylko zwykłe konto, ale także rachunek oszczędnościowy.

Zaopiekują się pieniędzmi i je pożyczą

Citi Handlowy przygotował specjalną ofertę dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. - Dajemy możliwość założenia bezpłatnego konta w Citi UK. Przelewy na rachunek w Citi Handlowy będą bezpłatne - mówi Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, wiceprezes banku.

Klienci Citi UK będą mieli także dostęp do konta oszczędnościowego oraz bezpłatnej i nieoprocentowanej linii kredytowej (do 500 funtów). Rachunek w angielskim banku można założyć przy pomocy polskiego doradcy. Wszelkie wnioski też są po polsku, podobnie jak strona internetowa do wykonywania przelewów.

Pomysł Citi Handlowego nie jest nowy. Dwa miesiące temu PKO BP poinformował o współpracy z bankiem NatWest. Właściciele rachunków w obu instytucjach mogą realizować przelewy do i z Polski bez żadnych opłat. - Nasze badania wykazały, że to podstawowa potrzeba Polaków pracujących na Wyspach związana z usługami bankowymi. Do tej pory wiele osób ze względu na stosunkowo wysokie opłaty decydowało się na przekazywanie pieniędzy rodzinie w kraju przewożąc je osobiście lub korzystając z uprzejmości znajomych - mówi Anna Polańska, dyrektor Centrum Bankowości Zagranicznej PKO BP.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24