Polski wzrost drugi w OECD

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tempo polskiej produkcji wciąż mile zaskakuje

W ostatnich dwóch latach Polska zanotowała najwyższy od lat 90-tych wzrost gospodarczy - wynika z najnowszego raportu OECD. Dzięki 6 procentowemu wzrostowi PKB nasz kraj znalazł się na drugim miejscu wśród krajów OECD.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrost gospodarczy w Polsce, na poziomie sześciu proc. PKB, był drugim najszybszym wzrostem wśród krajów OECD - wynika z X przeglądu polskiej gospodarki, dokonanego przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

- Szybszy wzrost gospodarczy spośród 30 krajów członkowskich OECD w ostatnich dwóch latach zanotowała jedynie Słowacja - powiedział Andrew Dean, dyrektor departamentu ekonomicznego OECD. Eksperci Organizacji mają nadzieję, że w kolejnych latach utrzyma się silny wzrost inwestycji, który był jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego.

Skorzystać z dobrego, by było jeszcze lepiej

Polska zanotowała również duży spadek stopy bezrobocia z 18 procent w 2005 roku do 8 i pół procent w czwartym kwartale 2007. - Jak na standardy europejskie to wciąż wysokie bezrobocie, ale niewątpliwie znacznie bliższe średniej dla wszystkich krajów OECD - powiedział Andrew Dean.

Aby nasza gospodarka mogła się dalej rozwijać OECD apeluje, aby Polska zaostrzyła politykę monetarną, żeby uniknąc spirali podwyżek cen i płac a także, by utrzymać korzystne warunki dla przyjęcia euro.

Według ekspertów OECD, Polska powinna wykorzystać dobrą koniunkturę do poprawy wskaźników makroekonomicznych. Konieczna jest m. in. redukcja klina podatkowego, czy zwiększenie mobilności pracowników. Eksperci podkreślają, że największe wyzwanie, jakie stoi przed gospodarką, to sprawne wdrażanie ambitnego planu inwestycyjnego w infrastrukturze. Wymaga ona efektywnej absorpcji funduszy unijnych.

Źródło: wnp.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24