Polski sąd zbada ugodę z Eureko

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plMinisterstwo skarbu dogadało się z Eureko

Ministerstwo Skarbu uzgodniło z Eureko, że ewentualna ugoda dotycząca zakupu akcji PZU przez holenderską firmę zostanie zbadana przez polski sąd – poinformował szef resortu Aleksander Grad. Sąd miałby określić, czy ugoda jest korzystna dla Polski.

Minister Grad przewiduje, że ugoda z Eureko zostanie wynegocjowana do końca czerwca.

Przedstawienie jej do zatwierdzenia sądowi ma zapewnić, że koszt ugody nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla społeczeństwa - Zrobię wszystko, aby zawierając ugodę uchronić podatników od poniesienia kosztów z tytułu ugody. Musi być ona przeprowadzona i będzie tak zawarta, aby uchronić płatników - zapowiedział minister resortu skarbu.

Eureko vs. Polska

Eureko od kilku lat jest w sporze z polskim rządem w sprawie dalszej prywatyzacji PZU - m.in. co do kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji (obecnie ma ich 33 proc. minus jedna akcja). Sejm w styczniu 2005 r. powołał komisję śledczą ds. zbadania prywatyzacji PZU.

Tuż przed zmianą rządu, 26 października, resort skarbu odstąpił od umowy sprzedaży akcji PZU z 1999 r., tłumacząc to jej naruszaniem przez Eureko. W miesiąc później Polska przegrała przed belgijskim sądem apelacyjnym spór z Eureko. Trybunał uznał, że Polska uniemożliwiając dokończenie prywatyzacji PZU naruszyła warunki polsko-holenderskiej umowy.

Obecnie do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja; pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Opozycja: To działanie na szkodę interesu Polski

Opozycja: to działanie na szkodę PolskiTVN24

- Przyjęta przez ministra Grada koncepcja jest szkodliwa dla Polski - powiedział w piątek na konferencji prasowej Marek Suski z PiS. Jak poinformował, Jarosław Kaczyński wystosował w tej sprawie list do premiera Tuska apelując o zmianę decyzji. Eurodeputowany Bogdan Pęk stwierdził natomiast, że umowa prywatyzacyjna PZU-Eureko zawiera szereg błędów proceduralnych i dlatego jest z mocy prawa nieważna. Ostrzegał, że jeśli minister skarbu i PO - jak to określił - "przekręcą PZU", to "będą wnioski do Trybunału Stanu".

- Jeśli Pan to zrobi i PO, jeśli to zrobicie, kara was nie minie - powiedział Pęk. - Będziemy was za to ścigać dotąd, aż uczynimy to skutecznie, bo najważniejsza jest Polska i jej interes - dodał.

Grad odpowiada

Opinie polityków PiS skomentował minister skarbu na specjalnej konferencji prasowej. - Zadaję publiczne pytanie: dlaczego pan, panie premierze Kaczyński, panie premierze Gosiewski, który był członkiem komisji śledczej ds. PZU, w ciągu ostatnich dwóch lat zamiast wzmocnić pozycję Polski osłabiliście ją? - pytał Grad. Ponadto minister skarbu zarzucił poprzednikom doprowadzenie do sytuacji, w której Polsce grożą gigantyczne odszkodowania.

Kaczmarek pozytywnie

- Każde porozumienie, które odsuwa wiszący nad Polską ewentualny wyrok związany z odszkodowaniem, jest rozwiązaniem pozytywnym - powiedział były minister skarbu Wiesław Kaczmarek, komentując porozumienie resortu skarbu z Eureko. Jednak zdaniem Kaczmarka podpisany w piątek dokument nie jest porozumieniem.

Każde porozumienie, które odsuwa wiszący nad Polską ewentualny wyrok związany z odszkodowaniem, jest rozwiązaniem pozytywnym Kaczmarek, eureko

- To jest coś, co ma znamiona listu intencyjnego, określenia warunków brzegowych po to, aby móc rozpocząć negocjacje, które mogą zakończyć się ugodą, ale nie muszą - powiedział. Jego zdaniem trzeba poczekać na wyniki.

- Jak słyszę, że ktoś podpisał porozumienie to znaczy, że ustalił warunki na jakich się porozumiał, a tu na razie jest sytuacja taka, że obie strony ogłosiły komunikat, który nic nie kosztuje i zamierzają przystąpić do rozmów, których finał może mieć charakter porozumienia - podkreślił.

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl