Najnowsze

Polski emeryt to młody emeryt

Najnowsze

TVN24Emerytalne dokumenty składamy za wcześnie?

Mimo likwidacji tzw. wcześniejszych emerytur średnia wieku przechodzenia na emeryturę jest obecnie taka sama, jak wcześniej - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" powołuje się na dane ZUS, z których wynika, że w ubiegłym roku mężczyzna przechodzący na emeryturę miał 61 lat, a kobieta niespełna 58. Podobnie było przed likwidacją wcześniejszych emerytur i zastąpieniem ich tzw. emeryturami pomostowymi.

Gazeta zauważa, że przeciętny wiek odchodzenia na emeryturę obniżają zwłaszcza przywileje dla służb mundurowych, górników i rolników. Ci pierwsi muszą pracować tylko 15 lat, drudzy 25, zaś rolnicy ubezpieczeni w KRUS, mogą zostać emerytami już w wieku 55 lat.

Dziennik cytuje też Wiktora Wojciechowskiego z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, który wylicza, że dopłaty z budżetu do systemu emerytalnego (ZUS, KRUS i emerytury mundurowe) sięgają już 5 proc. PKB, co oznacza, że każdy pracujący poza rolnictwem ze swoich podatków dorzuca na nie 5 tys. zł. – Zamiast doganiać poziom życia w Unii Europejskiej Polska z najmłodszymi emerytami w Europie będzie się od niej oddalać – mówi Wojciechowski.

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24