Polski dreamliner w fińskiej służbie

Najnowsze

TVN 24dreamliner

Należący do PLL LOT dreamliner wypożyczony zostanie liniom Finnair i będzie obsługiwać połączenie Helsinki- Nowy Jork. Mimo że trasa ta obsługiwana jest przez fińskiego przewoźnika, samolot nadal latać będzie w barwach LOT-u.

Boeing 787 dreamliner latać będzie na trasie transatlantyckiej od 27 grudnia do 3 stycznia 2014 roku, ale możliwe jest przedłużenie wynajmu do 10 stycznia. LOT udostępni maszynę liniom Finnair w tzw. formule "wet-lease", czyli zapewniając m.in. załogi polskiego przewoźnika na pokładzie oraz obsługę techniczną. Jak podkreślają przedstawiciele polskiego przewoźnika, krótkoterminowy leasing dreamlinera w tym właśnie czasie jest korzystnym rozwiązaniem dla LOT-u. Trwa bowiem sezon zimowy, który w branży lotniczej jest mniej intensywny, gdyż zmniejsza się ruch pasażerski i flota jest mniej eksploatowana flota.

LOT podkreśla, że leasing Boeinga 787 dla linii Finnair, obok dodatkowo wykonywanych czarterów dla największych biur podróży w Polsce, zoptymalizuje wykorzystanie całej floty dreamlinerów LOT-u w okresie zimowym.

Kłopoty z dreamlinerami

PLL LOTdebrały pierwszego dreamlinera w połowie listopada 2012 roku. Od tego czasu maszyny te kilkakrotnie lądowały awaryjnie z powodu różnych problemów technicznych niezwiązanych z akumulatorami, takich jak m.in. wskazanie spadku poziomu oleju silnikowego czy kłopoty z filtrem oleju.

Obecnie we flocie LOT-u lata pięć B787, docelowo ma ich być osiem. Szósty pojawi się wiosną 2014 roku, pozostałe do 2017 roku.

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24