Polski dług jeszcze bardziej pod progiem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Minister finansów Jacek Rostowski ma powody do zadowolenia

- W zaktualizowanych danych państwowy dług publiczny na koniec 2010 r. wyniósł 747,9 mld zł, czyli w relacji do PKB 52,8 proc. - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Wcześniejsze szacunki wskazywały, że dług publiczny według metodologii krajowej wyniósł 53,0 proc. PKB tzn. 748,5 mld zł.

Wartość zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych według metodologii unijnej na koniec 2010 r. to 776,82 mld zł, a w relacji do PKB 54,9 proc. PKB.

- Obydwie relacje są niższe o 0,1 pkt proc. w porównaniu do danych wstępnych ogłoszonych w dniu 26 kwietnia 2011 roku przez Główny Urząd Statystyczny. Powyższa zmiana relacji wynika głównie z korekt wartości zobowiązań i należności dokonanych przez jednostki sektora finansów publicznych - napisano w komentarzu do danych.

Najnowsze dane pokazują, że dług znalazł się 2,2 pkt proc. poniżej drugiego progu ostrożnościowego zapisanego w konstytucji. Pierwsze szacunki mówiły, że dług może go przekroczyć, co byłoby równoznaczne z nakazem podjęcia reform oszczędnościowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24