Polski biznes mniej światowy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Mali przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z eksportu

Jeszcze pięć lat temu działalność eksportową prowadziło 65 proc. polskich firm. Od tego czasu ich odsetek kurczy się z roku na rok. Obecnie zagraniczne kontrakty ma już tylko 53 proc. przedsiębiorstw - donosi "Puls Biznesu", powołując się na dane NBP. Jest to najniższy odsetek w ciągu prawie dekady badań rynku.

Ekonomiści oceniają, że jest to efektem przede wszystkim światowego kryzysu, zwłaszcza w strefie euro, czyli u naszych głównych partnerów handlowych.

Duże firmy eksportują częściej

Jak podkreśla "Puls Biznesu", dane GUS wskazują, iż odsetek eksporterów w gronie średnich i dużych firm kurczy się znacznie wolniej (o 2 pkt proc. w 5 lat), niż pokazuje to badanie NBP dla całej populacji przedsiębiorstw.

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek wyjaśnia, że z eksportu rezygnują głównie drobni przedsiębiorcy, bo traktują go jako wyzwanie czy okazję do jednorazowego zarobku. Z kolei dla większych firm eksport to ważna część długofalowej strategii biznesowej.

Wpływ złotego na handel zagraniczny

Wpływ na tendencję spadkową w tym obszarze ma również kurs złotego. Jak informuje Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ, gdy w czwartym kwartale 2011 roku złoty mocno się osłabił, wśród przedsiębiorców przybyło eksporterów. W pierwszym kwartale 2012 roku z kolei złoty się umocnił, a odsetek firm zaangażowanych w sprzedaż za granicą wyraźnie się skurczył.

Choć eksporterów jest coraz mniej, ich łączne przychody konsekwentnie rosną - stwierdza gazeta. Obecnie ze sprzedaży zagranicznej napływa do kraju miesięcznie ok. 50 mld zł, a 5 lat temu, gdy odsetek firm-eksporterów był rekordowo wysoki, było to nieco ponad 30 mld zł.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24