Polski AIG Bank na sprzedaż

Najnowsze

Aktualizacja:

Ruszyła procedura sprzedaży polskiego banku amerykańskiej grupy AIG. Wśród głównych zainteresowanych wymieniany jest między innymi kontrolowany przez państwo PKO BP - donosi "Rzeczpospolita".

Do wszystkich potencjalnych nabywców trafiło już memorandum informacyjne. Ostateczne oferty są oczekiwane przed końcem listopada. Jak wynika z doniesień prasowych jako główny pretendent do zakupu wymieniany jest PKO BP, którego aspiracje mocno wspierane są przez głównego właściciela - Skarb Państwa. - Jest możliwość wykorzystania sytuacji i wzmocnienia naszych instytucji po to, żeby przejmował słabsze instytucje w regionie, nie tylko w Polsce - powiedział wprost wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dobra inwestycja

AIG Bank jest co prawda dopiero 20 bankiem w Polsce pod względem funduszy własnych. Mimo to jest bardzo interesującą inwestycją dla potencjalnych nabywców.

Ma 2 mln klientów i jest jednym z najbardziej dochodowych przedsiebiorstw w branży. Pod koniec 2007 bank ten wyceniany był na około 2,6 mid zł. W chwili obecnej - po serii spadków na warszawskiej giełdzie - jego wartość może być szacowana na poziomie 1,3 - 1,5 mld zł - wylicza "Rzeczpospolita".

Znów być liderem

Gdyby doszło do zakupu AIG Bank przez PKO BP, ten drugi odzyskałby pozycję największego banku na polskim rynku, wyprzedając tym samym Pekao SA. Informacje o planowanym zakupie nie zostały jak dotąd oficjalnie potwierdzone przez przedstawicieli banku, jednak od jakiegoś czasu mówi się, że zakup AIG jest priorytetem na liście celów do zrealizowania przez PKO BP - pisze "Rz".

Zakupem amerykańskiego banku zainteresowane są również miedzy innymi holenderski ING, brytyjskie HSBC, francuska AXA oraz PZU SA, które już wcześniej deklarowało zainteresowanie kupnem banku. Przedstawiciele tych instytucji powstrzymują się jak dotąd od komentarzy.

Źródło: Rzeczpospolita