"Polska zyska wskutek kryzysu"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plSilna krajowa konsumpcja powoduje, że Polska jest odporna na kryzys

Dzięki mocnemu popytowi na rynku wewnętrznym Polska względnie dobrze przechodzi przez kryzys i może zwiększyć swoje gospodarcze znaczenie dla Europy - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland".

- Silna krajowa konsumpcja uratowała Polskę w sytuacji globalnego załamania popytu. To wzmocni gospodarczą wagę Polski - powiedział gazecie dyrektor ds. badań w Wiedeńskim Instytucie Międzynarodowych Gospodarczych Studiów Porównawczych (WIIW) Michael Landesmann.

Ratuje nas duży rynek konsumpcyjny

Dziennik przypomina, że udział konsumpcji w PKB Polski na poziomie 60 proc. jest względnie wysoki, płace oraz zatrudnienie stale rosną, a zadłużenie prywatnych gospodarstw wzrastało umiarkowanie.

Według prognozy WIIW Polska może być jedyną gospodarką Europy Wschodniej, która przetrwa kryzys bez recesji. Wiedeńscy badacze szacują wzrost PKB w 2009 roku na 0,8 proc., a w 2010 - na 1,5 proc.

- Pod pewnym względem kryzys nastąpił we właściwym momencie dla Polski - powiedział ekonomista Deutsche Bank Gunter Deuber.

- Podczas gdy boom kredytowy stał się fatum dla innych wschodnioeuropejskich państw, Polacy przez długi czas niewiele kupowali na kredyt. Mogli sobie pozwolić na zakupy. Dopiero w 2008 roku posmakowali w kupowaniu na kreskę - pisze niemiecki dziennik. - Jednak zanim stało się to szkodliwe, kryzys położył temu kres - twierdzi Deuber.

Umiarkowane zadłużenie Polaków

Cytowana przez dziennik Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan tłumaczy, że wiele średnich i małych przedsiębiorstw, które tak jak w innych państwach stanowią kręgosłup gospodarki, finansowało swą działalność w przeważającej części ze środków własnych. To przyczyna stabilności.

Według Krzysztoszek, pomimo kryzysu nie było paniki wśród przedsiębiorców, a większość menadżerów zakłada nawet, że ich firmy osiągną w trudnym roku 2009 większe obroty niż rok wcześniej - wynika to z czerwcowej ankiety PKPP-Lewiatan.

Polska cały czas rośnie

Według Deubera, Polska jest większą gospodarką i nie tak zależną od eksportu, jak pozostałe kraje regionu. - Jeśli dobrze przetrwa kryzys, może jeszcze wzmocnić swą gospodarczą pozycję w regionie - dodał Deuber.

Ocenił, że Polska może również sporo nadrobić wobec przeżywających recesję krajów zachodnioeuropejskich, w tym Niemiec, gdzie PKB spadnie w tym roku o ok. 6 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl