Polska ziemią obiecaną amerykańskiego biznesu?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rzeka dolarów wpadnie do Wisły?

Amerykańskie firmy w czasach kryzysu szukają nowych miejsc na robienie interesów. Jak pisze "Puls Biznesu" wiele z nich ciągnie do Europy, a szczególnie do Polski. Jest wiele przesłanek za tym, że może się udać.

80 małych i średnich przedsiębiorstw z USA przyjechało do Warszawy na Trade Winds, forum biznesowe organizowane przez departament handlu USA. Ich przedstawiciele spotykają się w tym tygodniu z radcami handlowymi amerykańskich ambasad z 27 krajów europejskich. Aż 44 firmy mają indywidualne spotkania z potencjalnymi partnerami z Polski.

Polska dobra na kryzys

- Część z firm goszczących w Warszawie już działa w Europie, ale żadna z nich nie prowadzi jeszcze działalności w Polsce. Wszystkie mają ambicje, by znaleźć się w naszym kraju i stąd rozwijać operacje w innych krajach – mówi "Pulsowi Biznesu" Rochelle J. Lipsitz, p.o. asystenta sekretarza ds. promocji handlu USA w Waszyngtonie i szefowa misji.

Jej zdaniem, w momencie spowolnienia gospodarczego firmy powinny zmienić obszary, na których się koncentrują, tworzyć nowe produkty i usługi i szukać okazji na nowych rynkach. - Polska jest wysoko na liście potencjalnych nowych partnerów, bo jako jeden z nielicznych krajów na świecie ma osiągnąć w tym roku dodatnią dynamikę wzrostu gospodarczego. Poza tym, jako największa gospodarka wschodząca Europy Środkowej i Wschodniej, stwarza najwięcej możliwości dla amerykańskich firm – dodaje szefowa misji.

Już stoją w blokach

Zdaniem Rochelle Lipsitz część firm wejdzie na polski rynek w ciągu kilku miesięcy. - Chcemy zacząć działalność w Polsce, bo wierzymy, że potencjał jest ogromny. Mamy spotkania z trzema firmami, mam nadzieję, że znajdziemy partnera i szybko wystartujemy – mówi Deep Bains, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej Chanel Logistics z New Jersey. W tym roku Chanel Logistics pojedzie też z misją do Indii, ale rozpoczęcie interesów w tym kraju to sprawa dużo odleglejszej przyszłości.

Goszczące w Polsce firmy reprezentują sektor zarówno produkcyjny jak i usługowy, obejmują branże od chemicznej przez medyczną po transportową i lotniczą.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24