Polska wieprzowina znowu powędruje do Chin? Minister rolnictwa rozmawia

Najnowsze

M. Sawicki rozmawia o wznowieniu eksportu polskiej wieprzowiny.

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał w środę z delegacją Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ) Chińskiej Republiki Ludowej m.in. o wznowieniu eksportu polskiej wieprzowiny.

W spotkaniu z delegacją chińską, na czele z wiceminister Wei Chuanzhong, uczestniczyli polscy przedstawiciele kierownictwa polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych, eksperci resortu z zakresu weterynarii i rynków rolnych oraz przedsiębiorcy z branży owocowej i mleczarskiej.

Zależy nam na Chinach

Sawicki podkreślił, że Polsce zależy na dobrej współpracy z Chinami, szczególnie w zakresie wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Minister wyraził zadowolenie, że wzajemne kontakty w ostatnim czasie stały się bardziej intensywne, wyraził nadzieję, że przełoży się to na konkretne wyniki handlowe.

Podczas spotkania omawiano także kwestię dostępu do rynku chińskiego polskich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, ze szczególnym uwzględnieniem wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny.

Embargo od lutego

Na początku lutego Chiny wprowadziły embargo na polską wieprzowinę, to wynik wykrycia w Polsce choroby afrykańskiego pomoru świń u dwu padłych dzików.

Sawicki kilka dni temu informując dziennikarzy o pobycie w Chinach powiedział, że do Polski wybierają się trzy misje, dwie gospodarcze oraz inspekcji weterynaryjnej. W jego ocenie, ma to być "kluczowy moment w zakresie oceny polskiego poziomu zabezpieczenia przed ASF". Zapowiedział, że chińscy inspektorzy będą wizytować nasz kraj w dniach 26-30 maja.

Największy odbiorca

Chiny w 2013 roku były jednym z większych odbiorców polskiej wieprzowiny. Sprzedaliśmy tam ok. 52 tys. ton tego mięsa, o wartości ponad 67 mln euro.

Wiceminister AQSIQ Chuanzhong zaznaczyła w środę, że Polska jest najważniejszym, spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej, partnerem handlowym Chin.

Ministrowie podpisali memorandum o porozumieniu między polskim ministerstwem rolnictwa (MRiRW) a tamtejszymi służbami weterynaryjnymi (AQSIQ) o współpracy w obszarze jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa. To, w ocenie obu stron, ważny krok w kierunku dalszej współpracy.

Będzie porozumienie?

Strony wyraziły też zainteresowanie podpisaniem protokołu w sprawie kwarantanny i wymagań weterynaryjnych do skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych z Polski do Chin. Taki dokument ma być podpisany w ciągu kilku tygodni w Pekinie. Pozwoli to na rozpoczęcie procedury uzyskiwania pozwolenia na eksport przez polskie zakłady produkujące skóry na rynek chiński.

Minister Sawicki w połowie maja był w Chinach, gdzie m.in. uczestniczył w seminarium nt. afrykańskiego pomoru świń i problemów z tym związanych. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego głównego lekarza weterynarii i szefa Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Autor: //gry / Źródło: PAP