Polska wiceliderem rankingu na najatrakcyjniejszą gospodarkę

TVN24 Biznes


Polska zajęła drugie miejsce na liście najatrakcyjniejszych dla inwestorów krajów świata. Wyprzedziły nas tylko Indie.

Lista obejmuje 30 krajów. Uszeregowane są pod względem atrakcyjności dla zagranicznego biznesu. Indeks stworzył Narodowy Bank Irlandii.

W okresie styczeń-wrzesień 2007 Polskę dzieliło od Indii 1,3 pkt. O mniej więcej tyle samo (1,4 pkt.) Polska wyprzedzała trzeci kraj na liście - Tajlandię. Polska uzyskała w tym czasie średni wynik 4,3 pkt.

Indeks uwzględnia liczbę miejsc pracy stworzonych przez zagranicznych inwestorów - skorygowaną oczywiście pod względem rozmiaru poszczególnych gospodarek oraz wysokość zainwestowanego kapitału. Rozmiar każdej z gospodarek skalkulowano w oparciu o dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego o nominalnym PKB za 2006 r.

Indeks ma na celu zmierzenie konkurencyjności gospodarki irlandzkiej dla zagranicznych inwestorów w porównaniu z innymi krajami. Ma też pomóc ustalić, jakie są globalne trendy.

Jak wynika z badań, szczególnie atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów są kraje rozwijające się: szczególnie Azji i Ameryki Łacińskiej. Spośród nowych krajów UE na liście jest tylko Polska. Irlandia, dla której de facto wykonane zostało badanie, sytuuje się na 13. miejscu. Do niedawna najszybciej rozwijająca się gospdoarka świata, czyli Chiny - na 5. Zaraz za nimi jest Rosja - 6. Z kolei największa światowa gospodarka amerykańska uplasowała się na 17. Największa gospodarka Starego Świata, czyli niemcka, zajęła 20 miejsce. Tuż za nią gospodarka brytyjska. Wśród krajów eurostrefy najwyższą lokatę zajęła Belgia - 9. Listę zamyka Japonia na 30. miejscu.

Źródło: PAP