Polska walczy ze Słowacją o "słodką" megainwestycję

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Czy koncern zdecyduje się na fabrykę w Polsce?

Polska ma szansę przyciągnąć 270 mln euro. Cadbury chce postawić u nas swoją nową fabrykę. Tyle, że musimy okazać się bardziej konkurencyjni od naszego południowego sąsiada - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Byłaby to największa inwestycja zagraniczna ostatnich lat, a pracę znalazłoby nawet 1350 osób.

Gdy dwa lata temu Cadbury Schweppes ogłosił, że wybuduje w Skarbimierzu fabrykę gum do żucia za 100 mln euro, projekt obwołano mianem jednej z największych inwestycji w polskiej branży spożywczej i czwartej co do wielkości zagranicznej inwestycji 2005 roku. Gdy niemal dokładnie rok temu koncern wmurował kamień węgielny pod tę fabrykę, jego przedstawiciele przebąkiwali o możliwościach dalszego rozwoju. Ale pewnie niewiele osób przypuszczało, że chodzi o tak wielką kwotę. - Cadbury rozważa budowę fabryki słodyczy za 270 mln euro. Myśli też o centrum badawczo-rozwojowym. Projekt jest na wstępnym etapie. Polska konkuruje ze Słowacją - ujawnia źródło gazety.

Te informacje stawiają ostatnie wydarzenia w Cadbury w zupełnie nowym świetle. W czerwcu koncern ogłosił, że do 2011 roku zwolni 7,5 tys. osób z działu słodyczy. Pojawiły się spekulacje o możliwości sprzedaży marki Wedel, którym towarzyszyła decyzja o zmianie prezesa polskiej spółki - Peter Knauer będzie nim tylko do końca roku. Przeczyć temu zdają się najnowsze plany spółki.

Teraz Polska? Polska ma szansę wygrać mniejsze inwestycje planowane w innych krajach i stać się centrum słodkiego koncernu na Europę. Dużym atutem jest zakład w Skarbimierzu. Przedstawiciele koncernu są z niego podobno bardzo zadowoleni. Cadbury ma jeszcze zakład w Bielanach Wrocławskich i fabrykę czekolady w Warszawie. Kolejny as w rękawie, zdaniem osób zaangażowanych w negocjacje, to prezes Cadbury Wedel - Peter Knauer. To on walczy o przeniesienie jak największej części produkcji do Polski. To dla kierowanej przez niego firmy Piotr Woźniak, minister gospodarki, znalazł czas i przyjechał na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, choć z reguły zajmują się tym jego zastępcy.

Można przypuszczać, że Cadbury zechce zlokalizować nową fabrykę tam, gdzie już ma dwa zakłady - w okolicach Wrocławia. - Nie prowadzę rozmów z Cadbury na temat nowej inwestycji - twierdzi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24