"Polska ustawa o supermarketach jest zła"

Najnowsze

TVN24KE krytykuje ustawę o hipermarketach

Złamanie zagwarantowanych w unijnym traktacie swobód wspólnego rynku, tj. swobody przepływu kapitału i swobody świadczenia usług. Takie potencjalne zagrożenie - zdaniem unijnych ekspertów - stanowi nasza ustawa o wielkopowerzchniowych obiektach handlowych.

Komisja Europejska skrytykowała w środę ustawę podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta. Zapowiedziała dokładne zbadanie jej pod kątem zgodności z prawem europejskim.

Rzecznik unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego, Oliver Drewes, oświadczył, iż „ustawa jest potencjalnym złamaniem podstawowych, zagwarantowanych w unijnym traktacie swobód wspólnego rynku: swobody przepływu kapitału i swobody świadczenia usług" i zapowiedział, że KE przyjrzy się tej ustawie "z bliska".

Uchwalona przez Sejm w maju tego roku ustawa autorstwa Samoobrony przewiduje, że utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży od 400 do 2 tys. metrów kw. będzie wymagało zezwolenia gminy, a powyżej 2 tys. m kw. - gminy i sejmiku wojewódzkiego. Zezwolenia nie będzie wymagała budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw.

Rzecznik przypomniał, że Komisja Europejska w przeszłości rozpoczęła procedury karne przeciwko krajom UE, które przyjęły analogiczne przepisy ograniczające rozwój sieci supermarketów.

Ustawa także w Polskce wywołuje wiele kontrowersji. Krytykowali ją handlowcy oraz pracodawcy, wskazując, że nowe przepisy wpłyną na wzrost bezrobocia i ograniczą inwestycje.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24