Polska skorzystała na offsecie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
LMCRealizacja umowy na F-16 budzi liczne kontrowersje

Do końca 2007 roku podpisano 11 umów z zagranicznymi dostawcami, a wartość zobowiązań offsetowych zrealizowanych w ub. r. wyniosła ponad 0,7 mld dolarów - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Gospodarki, które rząd przyjął we wtorek.

Rząd przedstawił dziś sprawozdanie z wykonania offsetu przez zagranicznych dostawców w ubiegłym roku. Umowy offsetowe to te, które zawiera Skarb Państwa z zagranicznymi dostawcami - przy okazji kontraktów z producentami broni. Towarzyszą im zwykle ogromne pieniądze. Skarb Państwa wydaje je, zawierając umowę zobowiązującą w zamian dostawcę do inwestowania w polskie przedsiębiorstwa.

Zobowiązanie offsetowe obejmuje zobowiązanie zagranicznego dostawcy do zakupu od Skarbu Państwa udziałów lub akcji oraz inwestowania kapitału w firmę, która kupuje urządzenia.

Zdaniem rządu

"W porównaniu z poprzednimi latami widoczny jest postęp w realizacji zobowiązań offsetowych - donosi komunikat rządowy na temat wykonania zobowiązań offsetowych w 2007 roku. - Dotyczy to m.in. umowy z Lockhead Martin Corporation (z którą mamy kontrakt na dostawę F-16.- red.)."

Nadal jednak w umowach offsetowych zawarte są zobowiązania, których realizacja nie rozpoczęła się lub została wstrzymana - brzmi informacja rządu. W związku z tym w minionym roku Ministerstwo Gospodarki zaproponowało niektórym zagranicznym kooperantom zastąpienie dotychczasowych zobowiązań nowymi, bardziej korzystnymi dla polskiej gospodarki" - napisano w sprawozdaniu.

Najważniejsze umowy offsetowe

"Dzięki realizacji zobowiązań offsetowych polscy przedsiębiorcy pozyskują m.in. nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Mogą również zwiększać zatrudnienie oraz zagwarantować swoim pracownikom stabilne warunki pracy" - pisze ministerstwo.

Takich umów mamy kilka. Trzy najważniejsze to: kontrakt na dostawę samolotów F-16, opiewający na ponad 6 mld dol., umowa z producentem samolotów transportowych CASA, która opiewa na 300 mln dol., umowa na transportery opancerzone Patria (400 mln euro).

Głównymi partnerami polskich firm są w związku z kontraktami offsetowymi m.in. Lockhead Martin Corporation, USA (LMC) oraz Rafael Armament Development Authority Ltd. z Izraela. W realizację umowy offsetowej z LMC zaangażowanych jest obecnie ok. 30 polskich przedsiębiorstw.

Do końca 2006 roku Lockhead Martin przekroczył sumę offsetu, czyli zainwestował w Polsce o ponad 30 procent więcej, niż się zobowiązał. Polski rząd rozważa możliwość renegocjacji umowy offsetowej. Ma do tego okazję, bo w Stanach Zjednoczonych jest delegacja ministerstwa obrony narodowej. Będzie rozmawiać o pomocy w modernizacji polskiej armii, którą amerykanie obiecali nam w ramach umowy w sprawie tarczy antyrakietowej.

"W 2007 r. do umów offsetowych wprowadzono nowe zobowiązania, związane przede wszystkim z transferem nowoczesnych technologii" - pisze rząd w sprawozdaniu. WSK PZL Kalisz podpisała np. umowę wartości ponad 9 mln euro z włoskim producentem napędów lotniczych i okrętowych Avio.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: LMC