Polska samochodową potęgą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN2497,6 proc. tegorocznej produkcji samochodów osobowych trafi na export

Polska samochodowym mocarstwem Europy: samochodów produkujemy coraz więcej, samochodów kupujemy coraz więcej. Co ciekawe - te pojazdy, które wytwarzamy, niemal wszystkie trafiają za granicę.

Od początku roku do końca sierpnia Polacy kupili 212 tys. 365 nowych aut. To o 9,1 procent więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA.

Z tych samych danych wynika, że jednocześnie w Europie Zachodniej sprzedaż nowych aut osobowych spadła o 3,9 proc. - do 10 mln 441 tys. 416 egzemplarzy.

Niemcy ufają WV

Najwięcej nowych aut osobowych w tym okresie kupili Niemcy - 2 mln 110 tys. Drugim europejskim rynkiem są Włochy 1 mln 531 tys. 598 sztuk. Na trzecim w kolejności rynku, czyli w Wielkiej Brytanii sprzedaż wyniosła 1 mln 464 tys. 124 aut.

Największy wzrost sprzedaży - o 23 procent - miał miejsce na Litwie, a największy spadek, o 34,9 proc., na sąsiedniej Łotwie.

Europejskim liderem w sprzedaży samochodów jest Grupa Volkswagena, która sprzedała ponad 2 miliony pojazdów. Mimo to zanotowała ona 3-procentowy spadek sprzedaży. Drugi na europejskim rynku jest koncern PSA (Peugeot Citroen), ze sprzedażą 1,3 mln pojazdów (przy spadku o ponad 6 proc.), zaś trzeci - Ford. Ten ostatni producent sprzedał nieco ponad milion samochodów - o ponad 4 proc. mniej niż rok wcześniej.

1,1 mln do końca roku? Czemu nie.

Rośnie produkcja samochodów w Polsce. Od początku roku do końca sierpnia w fabrykach w naszym kraju powstało ponad 700 tys. aut osobowych i dostawczych. To ponad 31 proc. więcej niż rok wcześniej - podał we wtorek instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

Zdaniem ekspertów instytutu, utrzymanie rosnącego trendu na zbliżonym poziomie pozwoli na wyprodukowanie do końca tego roku ok. 1,1 mln aut.

Największym naszym producentem jest Fiat Auto Poland. Do końca sierpnia w tyskiej fabryce tego producenta powstało prawie 300 tysięcy aut, o 38,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Dzięki temu Fiat umocnił się na pozycji lidera rynku. Na drugim miejscu uplasował się Opel Polska z liczbą 135 tys. wyprodukowanych pojazdów i wzrostem o 18,9 proc. Trzeci działający w kraju producent - FSO SA - zwiększył produkcję, wytwarzając do końca sierpnia ponad 120 tys. pojazdów, o 34,9 proc. więcej niż przed rokiem.

97,6 proc. tegorocznej produkcji samochodów osobowych czyli 595 tys. 698 aut trafiło na rynki zagraniczne.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24