Najnowsze

Polska rekordzistą w liczbie umów czasowych. Jak to wygląda w Europie?

Najnowsze

Aktualizacja:
[object Object]
Polska rekordzistą w śmieciówkach. Jak to wygląda w Europie?TVN24 BiS
wideo 2/4

Prawie 27 proc. osób na rynku pracy w Polsce zatrudnionych jest na umowach czasowych. To stawia nasz kraj na czołowym miejscu w Unii Europejskiej. Tuż za nami jest Hiszpania z wynikiem 23,6 proc. Sytuację w krajach Unii Europejskiej przedstawił na antenie TVN24 BiŚ Marek Tejchman.

- W Polsce powszechne jest zatrudnianie na umowy cywilno-prawno, a w Europie powszechnym jest elastyczne zatrudnianie czasowe w ramach umowy o pracy - wyjaśniał na antenie TVN24 Biznes i Świat, Marek Tejchman.

- W naszym kraju doprowadziliśmy do sytuacji, w której większość umów stałych to umowy o pracę, a większość umów czasowych to umowy śmieciowe - dodał.

Wzorem dla innych w Europie mogą być rozwiązania wprowadzone przez Niemców i Holendrów, którzy postawili na elastyczną formę zatrudnienia pracy. Popularyzując czasowe umowy pracy zapobiegano wzrostowi bezrobocia i dzięki niskim kosztom pracy, oba te kraje mogły postawić na wysoką konkurencyjność gospodarki.

Daleko od średniej unijnej

Od 2002 roku średnia zatrudnienia w Unii na umowach czasowych nie zmienia się i wynosi 14 proc. 12 lat temu w Polsce była to liczba niższa od średniej unijnej. Obecnie wzrosła do 27 proc.

We Francji poziom ten wynosi obecnie 15,2 proc, podobny wynik osiągają Niemcy - 13,9 proc. W Grecji to aż o 4 proc. poniżej średniej unijnej. Najlepszym wynikiem mogą pochwalić się Brytyjczycy - tam jedynie 6,3 proc. pracowników ma czasowe zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło.

4 mln osób na "śmieciówce"?

Na tzw. umowach śmieciowych pracuje prawie milion Polaków. Związki zawodowe twierdzą, że ta liczba może być czterokrotnie większa, ponieważ pracodawcy, zatrudniając na etat, płacą pensję minimalną, a resztę zarobków na podstawie umowy o dzieło albo płacą do ręki.

Dla porównania: 9 mln Polaków pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony, czyli klasyczny etat, ok. 3 mln - ma umowę o pracę na czas określony. Od 2,5 do 3 mln osób prowadzi własną działalność gospodarczą.

Robert Gwiazdowski o planach rządu ws. "śmieciówek"
Robert Gwiazdowski o planach rządu ws. "śmieciówek"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tryb/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości