Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNa Islandii mieszka 10 tys. naszych rodaków

Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów. Ministerstwo Finansów uważa, że Polskę stać na taki gest, bo nasze finanse mają solidne podstawy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że na tej wyspie żyje ok. 10-tysięczna grupa naszych rodaków.

Pożyczka jest częścią pakietu pomocowego w wysokości 6,5 mld dolarów, przeznaczonego na walkę ze skutkami kryzysu w Islandii. Pieniądze na pomoc ma wyłożyć Międzynarodowy Fundusz Walutowy, wraz z Wielką Brytanią, Holandią oraz państwami skandynawskimi.

Pomoc dla naszych

Decyzję o przyłączeniu się Polski do inicjatywy MFW podjął minister finansów Jacek Rostowski podczas nieformalnego spotkania Ekofinu (grupy w skład której wchodzi 27 ministrów finansów państw UE) z Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu. MFW wstępnie zatwierdził już udzielenie pożyczki w wysokości 2 mln USD. Jednak decyzja ta musi być ostateczne zatwierdzona przez Radę Gubernatorów.

Rzeczniczka MF Magdalena Kobos, pytana skąd ten pomysł, podkreśliła, że duże znaczenie w podjęciu decyzji o pomocy dla Islandii miał fakt, iż na tej wyspie żyje ok. 10-tysięczna grupa Polaków.

Islandia jest jednym z państw, które najciężej doświadczyły kryzysu finansowego. Straty szacuje się na 7,1 mld euro, co stanowi 85 proc. PKB tej niewielkiej wyspy za rok 2007.

Zbyt silne banki

Kryzys dotknął Islandię w tak silny sposób, ponieważ sektor bankowy jest tam szczególnie silny. Prowadzi niezwykle aktywną działalność na rynkach międzynarodowych, a jego aktywa równe są dziewięciokrotności PKB

państwa, wynoszącego w przeliczeniu 14 mld euro. Gdy na początku października okazało się, jak wielka część bankowych długów jest "toksyczna", rząd zmuszony został do przejęcia kontroli nad trzema największymi bankami Islandii: Kaupthing, Landsbanki i Glitnir.

Walkę z kryzysem dodatkowo utrudnia fakt, że w okresie od października 2007 do października 2008 kurs korony islandzkiej spadł wobec euro o 70 proc. Dlatego też Islandia zmuszona została do szukania pomocy w zewnętrznych źródłach finansowania.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu