Polska potentatem motoryzacyjnym?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Produkcja rośnie z roku na rok

Ponad 700 tys. samochodów do końca listopada wyprodukowały polskie zakłady motoryzacyjne. To ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

W samym listopadzie wyprodukowano 78 369 pojazdów. Choć to o 2,9 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu, to jednocześnie o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Większość - prawie 620 tys. sztuk - wyprodukowanych samochodów to auta osobowe. Liczba pojazdów osobowych, które w ciągu jedenastu miesięcy tego roku zjechały z taśm montażowych, wzrosła o ponad 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Największym producentem tych aut pozostaje Fiat Auto Poland. Firma opanowała nieco ponad połowę polskiego rynku. Zakład Fiata w Tychach opuściło od początku roku 315 587 aut, o 21,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Drugą pozycję zajmuje Opel Polska, który wyprodukował w ciągu jedenastu miesięcy 171 257 aut, odnotowując niespełna dwuprocentowy wzrost. Oznacza to, że zakłady Opla opuściło 27,6 proc. całości produkcji samochodów osobowych w Polsce. W poznańskiej fabryce Volkswagena powstało blisko 69,4 tys. aut, a w fabryce FSO na warszawskim Żeraniu powstało 63,1 tys. samochodów. Ten ostatni zakład odnotował największy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem - o 39,8 proc.

Polska produkcja jedzie za granicę Tylko niespełna 3 proc. wyprodukowanych w Polsce aut osobowych pozostało w kraju. Reszta - ponad 600 tys. sztuk - trafiła za granicę.

Jeśli chodzi o samochody dostawcze, wzrost ich produkcji w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wyniósł 2,2 proc. W ciągu jedenastu miesięcy bieżącego roku wyprodukowano w Polsce prawie 100 tys. samochodów dostawczych. Liderem w ich produkcji jest Volskwagen Poznań. Zakład z wynikiem 84 508 wyprodukowanych aut (wzrost o 20,3 proc.) zwiększył swój udział w rynku z 72,3 do 85,2 proc.

Z całej produkcji aut dostawczych na eksport trafiło 95 proc. wytworzonych aut.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24