Polska odtruje powietrze nad Europą?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/fot. sxc.huPolska powinna skorzystać na handlu emisją CO2

Polska walczy o ulokowanie u nas inwestycji zagranicznych ograniczających emisję dwutlenku węgla. Minister środowiska Maciej Nowicki zapewnił, że rząd zrobi wszystko, abyśmy skorzystali na handlu emisjami gazu, tym bardziej, że rząd jest o krok od kompromisu, co do podziału limitów między branże przemysłu.

Od kilku miesięcy polski przemysł jest trzymany w niepewności, co do wielkości i sposobu podziału praw do emisji dwutlenku węgla. Problem wynika z faktu, że Komisja Europejska przyznała Polsce na lata 2008 – 2112 prawo do emisji tylko 208,5 mln ton tego gazu - czyli o 27 proc. mniej, niż chciał polski rząd.

Teraz rząd musi podzielić przyznane Polsce limity między branże, których działalność oparta jest na jego wydzielaniu - takie jak hutnictwo, energetyka czy produkcja cementu. Minister środowiska Maciej Nowicki zapewniał na antenie TVN CNBC Biznes , że kompromis jest blisko.

- W piątek będzie porozumienie ministrów w sprawie CO2. We wtorek w przed radą ministrów rozmawiałem ze wszystkimi ministrami i zgodzili się, że to będzie już kompromis - przekonywał.

Zielona Polska na mapie Europy

Podczas trwającej w Warszawie sesji poświęconej systemowi zielonych inwestycji Polska, mimo zmniejszonych limitów emisji, stara się przekonać inne kraje do lokowania u nas inwestycji ograniczających emisję CO2. W zamian inwestorzy mieliby otrzymać część polskich praw do emisji.

- Polska z 700 milionami ton nadwyżki CO2 nie jest jedynym krajem, który może zaoferować jej sprzedaż - podkreślił Nowicki. - Jest jednak dobrym partnerem potrafiącym skutecznie wykorzystać uzyskane w zamian środki - dodał.

Według ministra, doświadczenia w ocenie zysków ekologicznych z inwestycji, które posiadają EkoFundusz czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, są gwarancją, że pieniądze, które trafią do Polski, będą dobrze wydane.

Nowicki przypomniał, że Polska z 6-procentowym limitem ograniczenia emisji CO2 w latach 2008-12, ustalonym w protokole z Kioto, w rzeczywistości zmniejszyła emisję o 30 proc.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/fot. sxc.hu