Polska Miedź bez prezesa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESMirosław Krutin nie ubiega się o kolejną kadencję prezesa KGHM

KGHM Miedź Polska bez prezesa. Obowiązki szefa firmy pełnić będzie Herbert Wirth. Kadencja dotychczasowego prezesa Mirosława Krutina zakończyła się w poniedziałek i nie ubiegał się on o ponowny wybór. Zarząd firmy będzie obecnie dwuosobowy, oprócz Wirtha wszedł do niego Maciej Tybura.

Herbert Wirth, dotychczasowy pierwszy wiceprezes KGHM, rozpoczął swoją karierę w spółce 7 lat temu jako dyrektor Departamentu Nowych Przedsięwzięć i Zarządzania Projektami. Jest absolwentem Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Krutin nie ubiega się o kolejną kadencję

Dotychczasowy prezes Mirosław Krutin zrezygnował z ubiegania się o wybór na kolejną kadencję. "(…) w dniu 15 czerwca 2009 roku, przed posiedzeniem Rady Nadzorczej Spółki, Prezes Zarządu Mirosław Krutin złożył na ręce Przewodniczącego Rady Nadzorczej oświadczenie, w którym poinformował, że nie będzie ubiegał się o stanowisko Prezesa Zarządu Spółki kolejnej kadencji. Decyzja jest podyktowana względami osobistymi" - podała spółka w komunikacie.

Media spekulują, że decyzja Krutina może wynikać ze sprzeciwu wobec planów głównego akcjonariusza - czyli Skarbu Państwa, który zamierza z firmy uzyskać możliwie najwyższą dywidendę. Natomiast według ustępującego prezesa KGHM powinien realizować swój program inwestycyjny, który wymagający dużych zasobów finansowych.

Rada Nadzorcza za wypłatą dywidendy

We wtorek walne zgromadzenie spółki zdecyduje m.in. o podziale zysku i wysokości dywidendy za 2008 rok. Rada nadzorcza na poniedziałkowym posiedzeniu zaaprobowała wniosek zarządu spółki, aby na dywidendę przeznaczyć 1,432 mld zł, czyli 7,16 zł na jedną akcję - poinformowano w komunikacie prasowym.

Zysk netto KGHM wyniósł w 2008 roku 2,9 mld zł.

W roku 2008 spółka wypłaciła 9 zł dywidendy na akcję,przeznaczając na ten cel 1,8 mld zł z zysku za 2007 rok, który wyniósł 3,8 mld zł.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES