Polska marzy o Chinach. "Za mało o sobie wiemy"

Najnowsze

Wikimedia Commons / CC BY 3.0Współpraca Polski z Chinami nie jest optymalna, bo obie strony zbyt mało o sobie wiedzą

Współpraca Polski z Chinami nie jest optymalna, bo obie strony zbyt mało o sobie wiedzą – mówił w piątek w Łodzi ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian.

- W naszych kontaktach obie strony nadal zbyt mało się znają i to jest główny powód tego, że do tej pory obroty pomiędzy Polską i Chinami nie są duże, a współpraca nie jest optymalna. Wzajemnie potrzebujemy więc więcej wiedzy o swojej gospodarce, warunkach inwestycyjnych, popycie i przepisach prawa - powiedział ambasador ChRL, który do Łodzi przyjechał na konferencję "Doświadczenia, perspektywy, wyzwania współpracy polskich samorządów z chińskimi władzami lokalnymi".

Współpraca samorządów

Spotkanie poświęcone było m.in. biznesowo-gospodarczym kontaktom na szczeblach samorządowych. Xu Jian podkreślił, że do rozwijania tych kontaktów niezbędne jest dobre poznanie rynku i zwyczajów panujących "po drugiej stronie". Jako przykład skutecznego poszerzania lokalnych kontaktów polsko-chińskich podał Łódź i województwo łódzkie.

- Łódź jest jednym z ponad 30 miast i województw, z którymi mamy już podpisane umowy partnerskie. W Chinach bardziej znana stała się jednak nie po podpisaniu takiej umowy, a po otwarciu bezpośredniego połączenia kolejowego z Chengdu. To jeden ze sposobów zacieśniania wzajemnych kontaktów. Kolejnym jest otwieranie swoich biur i przedstawicielstw na terenach, z którymi chcemy współpracować. Guangdong ma już takie biuro w Łodzi, a Łódź w Chengdu. To ułatwia wzajemne relacje - wyjaśnił Xu Jian.

Rola uczelni

Zdaniem uczestników konferencji we wzajemnym zrozumieniu i zacieśnianiu kontaktów dużą rolę powinny odgrywać uczelnie. Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że Uniwersytet Łódzki finalizuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Syczuańskim. Chcąc usprawnić kontakty z chińskimi władzami lokalnymi UŁ przygotował też dla samorządowców specjalny przewodnik ułatwiający "poruszanie się w chińskim obszarze kulturowym i gospodarczym".

Zaprezentowany podczas konferencji przewodnik przybliża m.in. funkcjonowanie chińskich władz na szczeblu lokalnym, tradycje chińskiej filozofii politycznej, zróżnicowanie językowe, etniczne i społeczno-gospodarcze Chin. Opisuje też obszary współpracy między Polską a Chinami - zarówno polityczne, gospodarcze, kulturalne jak i akademickie.

- Wszystkie działania związane z Chinami wynikają z naszego przekonania, że zbliżenie z chińską gospodarką to ogromna szansa dla firm z naszego regionu. Tę szansę już wykorzystują m.in. Hatrans, obsługujący połączenie towarowe z Chengdu i Centrum Handlowe Ptak, które nawiązało współpracę z Grupą Sheng Di. Wkrótce nasi sadownicy będą tam wysyłać swoje jabłka. Szykujemy się na inwestycje kapitału chińskiego w regionie - wyjaśnił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień - gospodarz piątkowej konferencji, której patronem medialnym była Polska Agencja Prasowa.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons / CC BY 3.0