Polska już wśród wysoko-rozwiniętych?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska już w grupie państw wysokorowiniętych?

W Polsce żyje się coraz lepiej: nasz kraj po raz pierwszy znalazł się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, według którego Polska zrównała się z Portugalią.

Według raportu najbardziej rozwiniętymi społecznie państwami świata są Norwegia, Australia, Nowa Zelandia, USA i Irlandia. Polska zajmuje 41. pozycję, tę samą co przed rokiem, ale zaliczona została tym razem do grupy państw najbardziej rozwiniętych.

Najważniejsze dane brane pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika poziomu rozwoju społecznego to oczekiwana długość życia, wskaźnik umiejętności pisania i czytania ze zrozumieniem, oraz dochód narodowy brutto na mieszkańca.

Ranking uwzględnia 169 państw. Najsłabiej rozwiniętymi społecznie krajami na świecie są Mozambik, Burundi, Niger, Demokratyczna Republika Konga oraz Zimbabwe.

Awansowaliśmy, bo zmienili sposób liczenia

Jak wyjaśnił dr Kamil Wyszkowski z biura UNDP w Warszawie, awans Polski do wyższej grupy wynika z zmiany metodologii liczenia wskaźnika. W tym roku wzięto pod uwagę nieco inne składniki niż w poprzednich latach, co pozwoliło na dokładniejszy pomiar społecznego rozwoju. Opiera się w większości na danych statystycznych z roku 2008.

Ranking uwzględnia 169 państw; w tym roku w grupie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego znalazły się pierwsze 42; nasz kraj jako przedostatni. W ubiegłym roku do grona tego zaliczono 38 państw.

Spośród państw, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską w 2004 r., wyżej od nas znalazły się Czechy (28. miejsce), Słowenia (29.), Słowacja (31.), Malta (33.), Estonia (34.), Cypr (35.) i Węgry (36.).

Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju m.in. porównuje ścieżki rozwoju państw od 1970 r. Zdaniem autorów opracowania, ludzie na całym świecie są zdrowsi, bogatsi i lepiej wyedukowani niż 40 lat temu. W raporcie wyróżniono kraje, które najszybciej rozwijały się pod względem społecznym - na czele są Oman, Chiny, Nepal, Indonezja, Arabia Saudyjska, Laos, Tunezja i Korea Płd. UNDP zwraca uwagę, że większość z nich to państwa, w których poziom HDI jest relatywnie niski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24