Polska już nie na szarym końcu

Najnowsze

Aktualizacja:
Coraz mniej bezrobotnych w Polsce

Polska już nie jest czarną owcą unijnych statystyk dotyczących bezrobocia. W Unii Europejskiej najwyższy odsetek osób bez pracy jest na Słowacji, a nie w Polsce - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Eurostatu.

Według danych unijnego urzędu statystycznego, który w swoich danych stosuje nieco inną metodologię niż polskie władze, w Polsce bezrobocie wyniosło w maju 10,5 proc., na Słowacji zaś - 10,8 proc.

Bezrobocie było na Słowacji wyższe niż w Polsce już w listopadzie 2006 roku i wyniosło tam 12,4 proc., w Polsce zaś - 12,3 proc. W grudniu w obu krajach wyniosło po 12 proc. W styczniu znowu w Polsce było niższe (11,3 proc., a na Słowacji 11,4). W lutym wyniosło odpowiednio 11 i 11,3 proc., w marcu 10,6 i 11,1 proc., a w kwietniu 10,7 i 10,8 proc. Jednak dopiero teraz Eurostat uwzględnił w swoim raporcie dotyczącym maja 2007 najnowsze dane o rynku pracy w niektórych krajach członkowskich, które wcześniej pomijał, i skorygował podawane poprzednio informacje.

Komisja Europejska cieszy się z poprawy sytuacji w Polsce, bowiem rok wcześniej bezrobocie sięgało 14,2 proc. - Poczyniono kroki w dobrym kierunku, które doprowadziły m.in. do tego, że miejsce na rynku pracy znalazły osoby młode i najstarsze. Ale wciąż jest wiele do zrobienia - powiedziała odpowiadająca za sprawy pracy rzeczniczka KE Katharina von Schnurbein.

Bezrobocie w UE jako całości, a także w strefie euro, spadło w maju do siedmiu proc. Najniższe było w Holandii (3,2 proc.), Danii (3,3 proc.) i Irlandii (4,1 proc.).

Według polskich danych, bezrobocie wynosi 13 proc., a zarejestrowanych bezrobotnych jest 1,985 mln.

mkg

Źródło: PAP, APTN