Polska - Grecja: A w gospodarce kto wygrywa?

Najnowsze


Grecy mają wyższe PKB na mieszkańca niż Polacy, więcej wydają na zbrojenia i rodzi się u nich więcej dzieci. Za to my mamy mniej bezrobotnych i jesteśmy mniej zadłużeni niż gospodarka Hellady. Firma analityczna Wealth Solutions przy okazji meczu otwarcia Euro 2012 porównała gospodarki Polski i Grecji.

Zacznijmy od tempa wzrostu gospodarczego. PKB Polski rośnie nieprzerwanie od dwudziestu lat. Grecja tkwi w recesji już piąty rok z rzędu i na razie nic nie zapowiada poprawy. Lepsi jesteśmy od Greków w danych dotyczących bezrobocia. W Polsce w kwietniu wyniosło ono 12,9 proc., w Grecji w lutym - aż 21,7 proc.

Znacznie lepsza jest też sytuacja naszych finansów publicznych. Zadłużenie Polski pod koniec ubiegłego roku wynosiło 54 proc. PKB, Grecji - 165,5 proc. Z kolei w inflacji okazuje się, że Grecy minimalnie nas wyprzedzają - w zeszłym roku wzrost cen wyniósł u nich 3,1 proc., a u nas - 3,9 proc.

Grecy dwa razy zamożniejsi

Przewaga Hellady ujawnia się też, jeśli przeliczymy PKB na jednego mieszkańca, w Grecji to ok. 19 tys. euro, u nas - 10 tys. euro.

Z kolei w najnowszym rankingu firmy Heritage Foundation dotyczącym wolności gospodarczej nasz kraj znajduje się na 64 miejscu, Grecy na 119 i z krajów europejskich wyprzedzają tylko Mołdawię, Białoruś i współgospodarza Euro - Ukrainę. Porównując wydatki na zbrojenia Grecy znowu mają nad nami przewagą - dwukrotną. W Polsce wydatki zbrojeniowe to 1,1 proc. PKB w Grecji 2,2 proc.

Giełdowe zyski i straty

Inwestycja w greckie akcje na początku 1994 roku pozwoliła zarobić do szczytu w 2007 roku aż 36 proc. To nieco więcej niż potencjalny zarobek na WIG-u (330 proc,). Jeżeli ktoś nie sprzedał jednak na górce, a co gorsza — wtedy właśnie kupił akcje, to strata była potężna. W Grecji spadki sięgnęły bowiem 90 proc., niwelując cały wzrost i sprowadzając indeksy do poziomów nienotowanych od 1990 roku. W Polsce było lepiej — do szczytu wszech czasów tracimy około 40 proc.

Dzieci i rozwody

W Helladzie rodzi się więcej dzieci (1,51 na jedną kobietę, podczas gdy nad Wisłą 1,38), Grecy również o jedną czwartą rzadziej od Polaków się rozwodzą (1,2 rozwodu na 1000 mieszkańców rocznie, podczas gdy w Polsce 1,6).

Grecy dłużej też żyją. Średnia długość życia wynosi tam 80 lat, podczas gdy u nas o 4 lata mniej.

W rankingu FIFA reprezentacja Grecji zajmuje 15. miejsce, my jesteśmy na 62. pozycji. Same statystyki jednak nie decydują o zwycięstwie w meczu.

Autor: km//kdj / Źródło: tvn24.pl