"Polska, Europa bez euro”. Włosi nas chwalą

Najnowsze

shutterstock.comWarszawa

- W ciągu 20 lat Polacy dokonali cudu - taka ocena sytuacji gospodarczej w Polsce znalazła się w komentarzu w niedzielnym wydaniu dziennika "La Repubblica". Podkreśla się w nim, że polska gospodarka uniknęła recesji po światowym kryzysie i wciąż notuje wzrost.

Autor komentarza, znany publicysta Lucio Caracciolo zatytułował swój artykuł „Polska, Europa bez euro”. Taki sam tytuł nosi specjalne, w całości dedykowane Polsce styczniowe wydanie kierowanego przez Caracciolo prestiżowego miesięcznika „Limes”. Zostanie ono uroczyście zaprezentowane we wtorek w Rzymie podczas wieczoru z udziałem byłych premierów Włodzimierza Cimoszewicza i Massimo D’Alemy.

W tekście na łamach lewicowej rzymskiej gazety włoski publicysta wyraża opinię, że aby zrozumieć kryzys w strefie euro, warto przyjrzeć się mu z perspektywy Polski, która nie przyjęła wspólnej waluty.

- Spośród europejskich gospodarek tylko polska uniknęła recesji wywołanej przez światowy kryzys 2007-2009. wciąż rosnąc, choć niewiele, podczas gdy strefa euro pogrążała się” - stwierdza komentator. Zwraca uwagę na rzucające się w oczy w Warszawie „dobrobyt” i „żywotność”.

- Nie ma wątpliwości co do tego, że razem z prywatyzacją, dobrym wykorzystaniem europejskich funduszy spójności, stabilnością polityczną i makroekonomiczną oraz konsekwentnymi bodźcami dla zagranicznych inwestycji, możliwość dysponowania narodową walutą, a zatem zmiennym kursem wymiany, sporo przyczyniła się do cudu - ocenia szef pisma „Limes”.

Polacy nie chcą euro

Zwraca on uwagę na wyniki sondaży, w których większość Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro oraz na to, że rząd „umiarkowanego i bardzo ostrożnego” Donalda Tuska stara się unikać debaty na ten temat. Tymczasem - dodaje - „prawicowa nacjonalistyczna opozycja z ksenofobicznymi akcentami opisuje strefę euro w czarnych kolorach”.

W tekście mowa też jest o rosnącym poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości w sondażach. Sukces tej formacji publicysta wiąże między innymi z nazwanym przez siebie „legendą” zjawiskiem "religii smoleńskiej”, zgodnie z którą doszło do zamachu na prezydencki samolot w 2010 roku.

- Teoria ta popierana jest przez najbardziej ksenofobiczne warstwy prowincjonalnej Polski, zwłaszcza przez lokalny Kościół, nieczuły na słowo Franciszka (cenzurujący wręcz niektóre jego przemówienia) - pisze autor komentarza na łamach dziennika „La Repubblica”.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com