Polska coraz bardziej atrakcyjna

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu/dariuszmanPolska zyskuje w rankingu atrakcyjności

Polska awansowała na 46. miejsce w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów świata z 53. pozycji w ubiegłym roku - wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Pierwsze miejsce wśród 133 państw zajęła Szwajcaria, która zdetronizowała Stany Zjednoczone.

Raport Globalnej Konkurencyjności przygotowano na podstawie danych makroekonomicznych, opinii ekonomistów i ankiety przeprowadzonej w tym roku przez WEF i lokalnych partnerów wśród 13 tys. menedżerów w 133 krajach. Badanie pozwoliło określić czynniki mające kluczowy wpływ na klimat biznesowy i wyodrębnić mocne i słabe strony poszczególnych gospodarek.

- Nasz kraj zanotował największy wzrost wśród państw Unii Europejskiej, awansując o 7 pozycji. Raport dobrze ocenia polski system edukacji i szkoleń, duży rozmiar rynku oraz wymierną poprawę jakości instytucji publicznych i służb cywilnych - powiedział prezes Fundacji Obserwatorium Zarządzania Ireneusz Tomczak. Fundacja, która jest partnerem WEF, przeprowadziła badanie wśród szefów największych firm w kraju.

Drogi jak w Albanii

Najgorzej oceniana została jakość polskiej infrastruktury, gdzie sklasyfikowano nas na 103. pozycji - tuż przed Albanią, Libią i Wenezuelą, ale za Ekwadorem, Bułgarią i Zimbabwe. - Z raportu wynika, że ani innowacyjność, ani dojrzałość biznesowa nie są naszymi mocnymi stronami. W obu dziedzinach jesteśmy światowymi przeciętniakami - powiedział Tomczak.

Autorzy raportu podkreślają, że prowadzona polityka finansowa i monetarna oraz regulacje finansowe zapewniły Polsce pozycję jednego z najbardziej stabilnych ekonomicznie państw w regionie. Jednak pod względem stabilności ekonomicznej Polska zajęła dopiero 74. pozycję. Wśród krajów UE Polska wyprzedziła 8 unijnych państw, w tym Włochy, Węgry i Grecję.

Zmiana na podium

Raport ukazał, że Stany Zjednoczone utraciły na rzecz Szwajcarii pozycję lidera i spadły na drugie miejsce. Według ekspertów WEF, globalny kryzys na tyle mocno osłabił kondycję największej gospodarki świata, że pod względem stabilności makroekonomicznej sklasyfikowano ten kraj dopiero na 93. pozycji. Szwajcaria została pochwalona za stabilną sytuację gospodarczą, innowacyjność oraz dojrzałość biznesową.

W pierwszej dziesiątce pozostały te same kraje co w poprzedniej edycji, zamieniły się jedynie pozycjami. Singapur awansował na 3. pozycję z 5., czwarta pozostała Szwecja, a o dwa miejsca (na 5.) spadła Dania. Szóstą i siódmą pozycję utrzymały Finlandia i Niemcy. Japonia i Kanada awansowały o jedną pozycję, zajmując odpowiednio 8. i 9. miejsce. Pierwszą dziesiątkę zamyka Holandia.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/dariuszman