Polska bez amerykańskich sankcji

Najnowsze

Aktualizacja:

Stany Zjednoczone poinformowały, że nie nałożą na Japonię, Polskę i dziewięć innych krajów Unii Europejskiej sankcji finansowych z powodu importowania irańskiej ropy naftowej. W uzasadnieniu podano, że te kraje znacząco zmniejszyły zakup tego surowca z Iranu.

Według Reutersa, decyzja ta jest zwycięstwem tych 11 krajów, ponieważ ich banki nie muszą sie obawiać odcięcia od amerykańskiego systemu finansowego w ramach nowych sankcji USA. Prezydent Barack Obama robi wszystko, aby zwiększyć presję na Iran w związku z jego programem nuklearnym.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton poinformowała, że kraje UE (Belgia, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Wielka Brytania i Włochy) postanowiły już zaprzestać kupowania irańskiej ropy naftowej od Teheranu.

USA dają czas

Reuters odnotowuje, że na ogłoszonej we wtorek amerykańskiej liście nie ma największych importerów irańskiej ropy - Chin ani Indii, a także sojuszników USA - Korei Południowej i Turcji.

Kolejne 12 krajów, które nadal importują irańską ropę - w tym Chiny, Indie i Korea Południowa - mają czas do końca lipca na podjęcie stosownych działań, aby uniknąc amerykańskich sankcji.

Prezydent Barack Obama może zrezygnować z nałożenia sankcji, jeśli uzna, że dany kraj "znacząco zredukował" zakupy irańskiej ropy.

Zachód podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad bronią nuklearną. Teheran konsekwentnie zaprzecza i twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Źródło: PAP