Polscy rolnicy biorą najwięcej w Unii

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pieniądze dostaną rolnicy, którzy złożyli wnioski

Ponad 8,2 mld złotych wypłaci rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z tytułu dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych. To najwięcej w UE. Środki za 2007 rok ARiMR zacznie wypłacać w poniedziałek 3 grudnia.

Jak zapewnił rzecznik ARiMR Radosław Iwański, Agencja rozpocznie realizację płatności zgodnie z unijnymi terminami. Te przewidują, że pieniądze są wypłacane od 1 grudnia do 30 czerwca następnego roku. Pierwsze środki zostaną przekazane rolnikom na ich konta bankowe już w najbliższy poniedziałek.

Prawie 1000 zł do hektara W mijającym roku stawka jednolitych płatności obszarowych wynosi 301,54 zł za hektar. Z kolei dopłata uzupełniająca do tzw. powierzchni upraw podstawowych, m.in. do zbóż, wynosi 294,91 zł za hektar. Oznacza to, że producenci ziarna dostaną 596,45 zł za ha uprawy. To nieco więcej niż w ubiegłym roku, kiedy to łączna dopłata do zbóż wynosiła niecałe 589 zł do hektara.

Wyższa niż przed rokiem będzie również dopłata do produkcji chmielu. W tym roku będzie to łącznie 978,77 zł do hektara, czyli o prawie 50 zł więcej niż w 2006 roku.

Iwański poinformował też, że będą ponadto wypłacone dwie nowe płatności - do tzw. powierzchni paszowych oraz płatność energetyczna. Rolnicy, którzy są uprawnieni do dopłaty z tytułu posiadania zwierząt, dostaną łącznie ponad 740 zł.

Dotychczas nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja plantatorów roślin energetycznych. Jak wyjaśnił rzecznik, dotychczas Komisja Europejska przeznaczała na ten cel 45 euro do hektara, jednak obecnie dopłaty będą niższe - prawdopodobnie ukształtują się na poziomie 30 euro do hektara.

Polacy przodują w dopłatach Rzecznik podkreślił, że Polska realizuje zdecydowanie najwięcej płatności spośród wszystkich państw UE. Za rok 2007 otrzyma je blisko 1,5 mln rolników. Tymczasem np. francuska agencja płatnicza dopłaca do ziemi niespełna 400 tys. rolników, zaś włoska – 600 tys. rolników. W sumie w 15 krajach dawnej Unii na gruntach rolnych gospodaruje 3,1 mln rolników. W nowych krajach członkowskich, które razem z Polską przystąpiły do UE, płatności do gruntów otrzymuje 2,1 mln rolników, z tego 70 proc. stanowią polscy rolnicy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24