Polscy przedsiębiorcy w większości optymistami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24O jedną trzecią wzrosną wydatki inwestycyjne w 2012 r. w Polskich firmach.

Aż 57 proc. polskich przedsiębiorców optymistycznie patrzy w przyszłość, niepokoi się zaś tylko 18 proc. - wynika z badania GE Capital "Barometr inwestycji małych i średnich firm w Europie", które cytuje "Puls Biznesu". Dlatego polskie firmy zamierzają odważnie wydawać pieniądze głównie na samochody i urządzenia produkcyjne. Największymi pesymistami w regionie są Węgrzy.

Amerykanie przepytali mikro, małych i średnich przedsiębiorców z siedmiu krajów UE: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Polski, Czech i na Węgier. Pytania dotyczyły planów inwestycyjnych, źródeł finansowania i ich dostępności. Polskie firmy zadeklarowały wzrost wydatków inwestycyjnych o 34 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Inwestują, bo chcą efektywniej pracować

Ponad połowa wydatków przeznaczona będzie na inwestycje we flotę samochodową, ok. 14 proc. na urządzenia produkcyjne, tylko 8 proc. zostanie przeznaczonych na sprzęt IT, a 14 proc. na oprogramowanie do komputerów, pozostałe 4 proc. na sprzęt biurowy. Polscy przedsiębiorcy myślą o inwestycjach, bo chcą efektywniej produkować oraz mają coraz więcej zleceń, które muszą obsługiwać.

Węgrzy pesymistami

W regionie największymi pesymistami są Węgrzy, którzy na inwestycje wydadzą o 4 proc. mniej niż rok temu - czytamy w raporcie GE Capital. Z kolei Czesi zakładają utrzymanie poziomu wydatków z 2011 roku. Niemcy zakładają wzrost wydatków w tym roku o 17 proc. w stosunku do 2011. Włosi zakładają spadek wydatków inwestycyjnych o 3 proc. Niepewność paraliżuje również brytyjskie firmy, które spodziewają się spadku inwestycji o 12 proc.

Źródło: Puls Biznesu, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24