Polscy architekci proponują Katarczykom pływający stadion na mistrzostwa świata

Najnowsze

jskarchitects.comPolacy proponują Katarczykom pływający stadion

Polscy architekci przedstawili władzom Kataru projekt pływającego stadionu. Obiekt, który byłby jednym z 12 stadionów na Mistrzostwa Świata w 2022 roku w tym kraju, mieściłby minimum 40 tys. osób. Mariusz Rutz, przedstawiciel firmy JSK Architekci ocenia, że szanse na kontrakt są duże.

Katar otrzymał prawo do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku pod warunkiem, że zbuduje 12 stadionów. Kraj ten liczy jedynie 1 mln 800 tys. mieszkańców.

- Każdy rozsądnie myślący dojdzie do wniosku, że tyle stadionów nie jest im potrzebnych. Dlatego Katarczycy postanowili, że stadiony po mistrzostwach zostaną rozebrane i przeniesione gdzieś indziej, np. do muzułmańskich krajów w Afryce – zaznacza Mariusz Rutz z firmy JSK Architekci, która wcześniej zaprojektowała m.in. Stadion Narodowy w Warszawie.

Jak zapewnia, jego firma ma jednak zupełnie nowy pomysł na rozwiązanie tego problemu. - Stworzyliśmy ideę stadionu, który będzie pływać - tak jak lotniskowiec czy duży statek pasażerski będzie można zacumować stadion przy brzegu, a przecież stolica Kataru leży nad Zatoką Perską - zapewnia.

- Pomysł jest porywający, a Katarczycy, jak wszyscy Arabowie, wręcz kochają rozwiązanie nietuzinkowe. Szczególnie takie, których nikt na świecie nie ma. To byłaby też fantastyczna promocja Polski – uważa architekt.

Wizyta przedsiębiorców i prezydenta

Około 30 przedsiębiorców z Polski towarzyszy prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu podczas trwającej wizyty w krajach arabskich - promują swoje produkty. We wtorek wezmą udział w polsko-katarskim Forum Gospodarczym.

Obroty między Polską a Katarem w 2012 roku wyniosły 43,8 mln dolarów: eksport wyniósł 32,8 mln USD, import - 10,9 mln USD.

Dominujące pozycje w polskim eksporcie do Kataru w 2012 roku, to: urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby papiernicze, gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe oraz różnorodne produkty, jak meble, stelaże, czy lampy. Import z Kataru w ubiegłym roku zdominowany był przez jedną pozycję – polimery etylenu. Zakupiliśmy też niewielkie ilości produktów chemicznych.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: jskarchitects.com