Najnowsze

Polscy absolwenci z wysokimi wymaganiami finansowymi

Najnowsze

Młodzi polscy absolwenci mają wysokie finansowe oczekiwania
TVN24 Biznes i ŚwiatMłodzi polscy absolwenci mają wysokie finansowe oczekiwania

Oczekiwania płacowe absolwentów studiów w Polsce kształtują się na poziomie 4 tys. zł brutto. To często o wiele więcej, niż może zaoferować rynek, gdzie średnia kwota oscyluje w granicach 2,3 tys. zł. O tym problemie rozmawiali w TVN24 BiŚ Kazimierz Sedlak i Izabela Kielczyk.

Młodzi polscy absolwenci nie mają aż tak wysokich wymagań dotyczących płacy jak ich koledzy z Ameryki czy Szwajcarii. Młodzi Amerykanie w pierwszej pracy chcą 5 tys. dolarów, a młodzi Szwajcarzy 7 tys. dolarów.

Dążenie do sukcesu

- Amerykanie są nastawieni na sukces i mają wdrukowane takie poczucie, że trzeba do niego dążyć. Fajnie, że Polscy studenci mają wyższe oczekiwania niż jest w stanie spełnić rynek - mówił Kazimierz Sedlak z firmy doradczej Sedlak & Sedlak.

Problem leży gdzie indziej. Według psycholog biznesu Izabeli Kielczyk absolwenci chcą dużo zarabiać, ale często nie potrafią przedstawić swoich mocnych stron, mimo dobrego CV.

- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej absolwent nie potrafi nawiązać kontaktu. Wychodzi z postawy roszczeniowej "mi się należy" - mówił Kielczyk. Zauważa, że kandydaci potrafią wymyślić hobby, by dostać pracę.

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości