Polsce nie grozi krach kredytowy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rynek kredytów hipotecznych w Polsce ma się dobrze

W 2007 roku banki pożyczą Polakom na mieszkania 57 mld zł - prognozuje ZBP. Chociaż ich wielkość rośnie z miesiąca na miesiąc, to bankowcy uspokajają, że nie grozi nam kryzys podobny do amerykańskiego.

- W pierwszym półroczu 2007 roku banki udzieliły ok. 160 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 28 mld zł, to o 54,48 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2006 roku i o 22,5 proc. więcej niż na koniec ub.r. - powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że średnia wartość kredytu mieszkaniowego to 180 tys. zł.

Zdaniem Pietraszkiewicza nie należy się jednak obawiać kryzysu na polskim rynku kredytów mieszkaniowych, podobnego do kryzysu amerykańskiego, którego odbił się na rynkach finansowych całego świata. Prezes ZBP przypomniał, że od ub.r. obowiązują "dość restrykcyjne" warunki udzielania kredytów mieszkaniowych, dotyczące zarówno poziomu udziału własnego, jak i stosunku kredytu do wartości nieruchomości i nie ma groźby utracenia płynności finansowej przez instytucje udzielające kredytów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24