Połowa Tauronu na giełdę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tauron doda energii na parkiecie?

Rząd dał zielone światło do kolejnej wielkiej prywatyzacji. Na warszawskiej giełdzie zostanie sprzedanych do 53 procent akcji energetycznej firmy Tauron. To trzecia już polska spółka energetyczna, która może trafić na giełdę.

53 procent akcji to znacznie więcej, niż wynikało z pierwotnych założeń ministerstwa skarbu państwa. Do tej pory resort skarbu deklarował, że chciałby sprzedać około 1/4 akcji spółki Tauron Polska Energia. Obecnie Skarb Państwa jest właścicielem prawie 88 procent akcji tej firmy.

Ostateczna liczba akcji jaką będzie chciało sprzedać ministerstwo ma być uzależniona od powodzenia giełdowego debiutu PZU. - To, ile postanowimy sprzedać akcji Tauronu, zdecydujemy, obserwując rynek. Dziś trzymamy się zapisu z prospektu, czyli 25 proc. - podkreślił Wewiór.

Debiut Taurona na warszawskim parkiecie spodziewany jest w czerwcu. Globalnymi koordynatorami oferty będą banki UBS i UniCredit.

W sierpniu ubiegłego roku, gdy rząd zatwierdzał swe wielkie plany prywatyzacyjne, minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że Tauron zadebiutuje na GPW z akcjami nowej emisji i stanie się to między końcem kwietnia a połową czerwca 2010 r. - Będzie to podwyższenie kapitału i te środki trafią na inwestycje dla tej firmy. Oprócz tego będziemy prowadzili sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa w takiej wysokości, aby to władztwo i kontrolę zachować - mówił wtedy minister Grad.

W skład grupy Tauron wchodzi m.in. Południowy Koncern Energetyczny (PKE), dystrybutorzy energii Enion i EnergiaPro, Elektrownia Stalowa Wola, Elektrociepłownia Tychy i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Katowicach.

Firmy ma 16-procentowy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce, oraz 26-procentowy udział w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Grupa zatrudnia łącznie 28 tysięcy pracowników w 94 swoich firmach.

Zysk netto grupy Tauron wyniósł w ubiegłym roku 898,7 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 13,6 mld zł. Aktywa grupy w 2009 roku przekroczyły 22 mld zł.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24