Polkomtel już w całości w rękach Solorza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Akcjonariusze Polkomtela zbyli swoje akcje

Wszyscy dotychczasowi akcjonariusze Polkomtelu przenieśli własność posiadanych akcji tego podmiotu na rzecz należącej do Zygmunta Solorza-Żaka spółki Spartan Capital Holdings sp. z o.o. Tym samym sfinalizowana została jedna z największych transakcji w branży telekomunikacyjnej w Europie. Całkowita wartość transakcji to 18,1 mld zł.

Po odliczeniach wynikających z zadłużenia Polkomtel oraz wypłaconej w 2011 r. dywidendy, sprzedający, czyli: KGHM Polska Miedź, Polska Grupa Energetyczna (PGE), PKN Orlen, Węglokoks oraz Vodafone Americas Inc. i Vodafone International Holdings otrzymali za swoje pakiety łączną kwotę 15,1 mld zł.

Zgodnie z umową

PKN Orlen, czyli jeden z dotychczasowych akcjonariuszy Polkomtelu, przypomniał w środowym komunikacie, że przeniesienie własności akcji nastąpiło na podstawie podpisanej umowy sprzedaży akcji Polkomtel posiadanych dotychczas przez KGHM (24,39 proc.), PGE (21,85 proc.), PKN Orlen (24,39 proc.), Węglokoks (4,98 proc.) i Vodafone (24,39 proc.). W ten sposób wypełniona została przedwstępna umowa sprzedaży zawarta przez akcjonariuszy w dniu 30 czerwca 2011 r. jedynym warunkiem wykonalności transakcji było uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co stało się 24 października.

- Z ogromną satysfakcją zakończyliśmy niezwykle złożony projekt, który w przypadku PKN Orlen swoje początki miał już w 2000 r. gdy pojawiły się pierwsze zapowiedzi dezinwestycji - powiedział o zbyciu akcji Polkomtelu, cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes tej spółki Jacek Krawiec. Przypomniał, że to właśnie płocki koncern był inicjatorem projektu. Dodał, że sprzedaż udziałów w Polkomtelu "przyczyni się do realizacji strategicznych celów PKN Orlen, czyli dalszej redukcji zadłużenia oraz budowy silnego koncernu multienergetycznego".

Wszyscy zadowoleni

PKN Orlen podał też, że "zadowolenie z profesjonalnego i transparentnie przeprowadzonego procesu sprzedaży" wyraził także Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM. - To była transakcja na bardzo dużą skalę, bardzo profesjonalna i wszyscy partnerzy są z niej zadowoleni. Jesteśmy w trakcie całkowitego wychodzenia z sektora telekomunikacyjnego - powiedział Wirth. Dodał, że KGHM oczekuje obecnie na pozytywną opinię UOKiK w sprawie sprzedaży Dialog S.A. Pozyskane w ten sposób środki - według Wirtha - "pozwolą KGHM na realizację strategii, która zakłada większe zaangażowanie w inwestycje związane z podstawową działalnością".

Z kolei Tomasz Zadroga, prezes PGE powiedział, że sprzedaż akcji Polkomtelu jest dla jego spółki "kolejnym krokiem w realizacji strategii koncentrowania się na aktywach energetycznych".

Według Jerzego Podsiadło, prezesa Węglokoksu, transakcja była niezwykle istotna nie tylko dla samej spółki, ale dla całego polskiego rynku telekomunikacji i multimediów. - Środki, które uzyskaliśmy pozwolą nam szybciej i w pełniejszym zakresie realizować plany dywersyfikacji działalności, restrukturyzacji spółki i budowy przy Węglokoksie silnej grupy kapitałowej. Nasze zaangażowanie w sektor telekomunikacji było raczej skromne. Wyjście z niego i uzyskany kapitał pomogą skupić się na tym, co potrafimy robić najlepiej - na międzynarodowym handlu i rozszerzaniu działalności w sektorze około górniczym. Co wynika z przyjętej i realizowanej przez nas strategii rozwoju - zapowiedział Podsiadło.

Kto i ile?

Kwota zapłacona przez Spartan Capital Holdings sp. z o.o. w gotówce na rzecz polskich sprzedających wyniosła: PKN Orlen - 3 mld 672 mln 146 tys. 567 zł, PGE - 3 mld 289 mln 444 tys. 171 zł, KGHM - 3 mld 672 mln 146 tys. 567 zł, Węglokoks - 749 mln 086 tys. 127 zł. Po realizacji transakcji i nabyciu przez Spartan Capital Holdings akcji, żaden z dotychczasowych udziałowców nie posiada jakichkolwiek akcji Polkomtelu.

Własność Solorza

Spartan należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorz-Żaka, właściciela m.in. spółek z rynku medialnego i telekomunikacyjnego - Polsatu Cyfrowego, Aero2, Mobylandu, CenterNetu. Ponadto grupa jest aktywna również m.in. na rynkach: bankowym, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz produkcji filmów - poprzez działalność Telewizji Polsat, Invest Banku oraz PTE Polsat.

Solorz-Żak już zapowiedział, że Polkomtel czekają teraz duże zmiany. - Chciałbym, aby wszystkie moje spółki telekomunikacyjne miały powiązania, dlatego nie wykluczam powiązania kapitałowego Aero2 czy Midasa z Polkomtelem - powiedział dziennikarzom.

- Polkomtel był do tej pory spółką państwową, więc wydaje się, że jest w niej dużo do zrobienia. Liczę, że będą do uzyskania oszczędności kosztowe, planuję rozwijać sieć sprzedaży - powiedział.

Solorz-Żak spodziewa się, że budowa sieci Lte zostanie zakończona w 2013 roku. Nie wyklucza wprowadzenia Polkomtela na warszawską giełdę, ale na razie jest za wcześnie, żeby o tym mówić.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24