Unia Europejska wypowiada wojnę plastikowi

Najnowsze

TVN24 BiSUnia Europejska wypowiada wojnę plastikowi

Projekt unijnej dyrektywy, do którego dotarło "Politico", zakłada odchodzenie od używania plastikowych naczyń, sztućców a nawet uchwytów na baloniki na imprezy. Pomysłodawcy tłumaczą, że koniecznie trzeba zmniejszać ilość tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają środowisko. Przedsiębiorcy przestrzegają jednak przed zbyt pochopnymi działaniami.

W projekcie dyrektywy zdecydowano się na zakazanie wymienionych produktów, ponieważ istnieją "łatwo dostępne alternatywy".

Jak zauważa "Politico", dokument jest efektem styczniowej strategii Komisji Europejskiej dotyczącej tworzyw sztucznych. KE zapowiadała wówczas zajęcie się problemem opakowań na żywność, plastikowych butelek, kubków czy lekkich toreb plastikowych.

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska z satysfakcją przyjęły informacje o projekcie dyrektywy. - Czekamy na publikację i implementację tych propozycji oraz na morza wolne od plastiku - powiedziała Adriadna Rodrigo z pozarządowej europejskiej organizacji Rethink Plastics Alliance.

Z kolei przedsiębiorcy z branży tworzyw sztucznych, a także firmy organizujące przyjęcia dla dzieci, przestrzegają przed zbyt pochopnymi działaniami.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku o 18.00 i 21.00 na antenie TVN24 BiS.

Autor: ps//dap / Źródło: TVN24 BiS, Politico