Police i Puławy zostają w rękach państwa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Police jednak nie na sprzedaż

Resort skarbu zamknął bez rozstrzygnięcia postępowanie prywatyzacyjne Zakładów Azotowych w Puławach oraz Zakładów Chemicznych w Policach. Przez ośmiu miesięcy od pojawienia się ogłoszenia prywatyzacyjnego nie udało się znaleźć inwestora, który przedstawił satysfakcjonującą ofertę kupna zakładów.

- Taka decyzja jest rekomendowana przez naszego doradcę prywatyzacyjnego. Po analizie ofert wiążących i ich uzupełnieniu doszliśmy do wniosku, że ten proces w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych oraz wewnętrznych w tych spółkach należy zakończyć - argumentuje wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Jak podkreśla, sytuacja finansowa obydwu spółek znacznie się ostatnio poprawiła. - W związku z tym propozycje cenowe zawarte w ofertach przez inwestorów nie odzwierciedlają aktualnej wartości rynkowej spółek. Same oferty są warunkowe i zawierają wiele elementów, które determinują transakcję w istotny sposób, a przy tym nie spełniają w pełni naszych oczekiwań - dodaje Leszkiewicz.

Prywatyzacja przełożona

MSP nie rezygnuje jednak z prywatyzacji Polic i Puław. - Uważamy, że jest ona jednym z głównych wyzwań, a zarazem szansą dla polskiej chemii. Chcemy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału określić strategie prywatyzacyjne dla poszczególnych podmiotów z branży chemicznej. Czas na decyzje uwarunkowany jest trwającymi w spółkach procesami - tłumaczy Leszkiewicz. - W ostatnich tygodniach biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację w polskiej chemii, pojawiło się istotne zainteresowanie nowych inwestorów spółkami z branży Wielkiej Syntezy Chemicznej. To też jest dla nas istotny czynnik, mający wpływ na to, by dzisiaj taką decyzję w sprawie Polic i Puław podjąć - dodaje.

Pod koniec listopada 2010 r. minął termin składania ofert wiążących na akcje Polic i Puław. MSP nie poinformowało jednak, ile ofert wpłynęło. Wcześniej do resortu trafiły cztery oferty wstępne na zakup akcji ZA Puławy oraz dwie w sprawie kupna akcji ZCh Police. Wiadomo, że w przypadku pierwszej spółki ofertę złożyła spółka pracownicza "Chemia - Puławy", a ofertę kupna ZCH Police - ZA Puławy.

W połowie grudnia ub. r. MSP wezwało inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Puław i Polic do uzupełnienia ofert do 11 stycznia 2011 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24