Polecieli za opcje

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZarządy węglowych spółek przejechały się na opcjach walutowych

Gra na opcjach walutowych powodem odwołań w sektorze energetycznym. Minister Gospodarki - wystepując jako walne zgromadzenie każdej z tych spółek - odwołał wiceprezesów Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, oraz cały zarząd Węglokoksu.

Funkcję Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy należących do Skarbu Państwa spółek z sektora górniczego sprawuje minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Podczas pierwszego posiedzenia na początku czerwca minister zobowiązał zarządy spółek do przedstawienia raportów, dotyczących zawartych umów na opcje walutowe.

Zaangażowanie Węglokoksu w opcje oszacowano na 500 milionów złotych, co stanowi ponad dziesięciokrotność zysku netto za ostatni rok. W spółce JSW - wielkość ta wyniosła około 100 milionów złotych, przy rocznym zysku netto na poziomie ponad 560 milionów zł.

Odwołani wiceprezesi JSW i KHW byli odpowiedzialni za finanse spółek. Stanowiska natomiast zachowali prezesi. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakim trybie zostaną powołani następcy odwołanych osób. W przypadku Węglokoksu, gdzie zdymisjonowany został cały zarząd, Rada Nadzorcza ma wydelegować ze swego grona osoby do bieżącego zarządzania spółką.

CZYTAJ TAKŻE RAPORT: O co chodzi z tymi opcjami

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu