Polecieli z prezydentem do Chin. Wrócą z miliardową umową

Najnowsze

TVN CNBC/fot.KGHMKGHM ma nową umowę z Chińczykami

Pierwszy efekt biznesowy wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach. KGHM podpisał umowę z China Minmetals Corporation na dostarczanie katod miedzianych w latach 2012-2016. Wartość umowy, w zależności od zapotrzebowania, wyniesie od ponad sześciu do 12 mld zł.

Podpisana umowa jest przedłużeniem kontraktu polskiego giganta miedziowego z chińskim koncernem. - To jest ten sam partner – Minmetals, z którym mamy kontakty od kilkunastu. Przy okazji wizyty pana prezydenta Komorowskiego w Chinach podpisaliśmy nowy na następne pięć. Akurat skończyła się jedna umowa, więc przedłużyliśmy ją - powiedział w rozmowie z TVN CNBC Hubert Wirth, prezes KGHM.

Zacieśnianie więzów

Polskiemu prezydentowi towarzyszą w Chinach m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, Główny Lekarz Weterynarii oraz wiceministrowie resortów spraw zagranicznych, finansów, gospodarki, skarbu, transportu oraz ochrony środowiska. Delegacji towarzyszy także ponad 30 polskich biznesmenów, m.in. przedstawiciele KGHM, które od lat jest obecne na chińskim rynku.

Wizyta ma zacieśnić współpracę gospodarczą między Polską a Chinami. Deficyt w wymianie handlowej między tymi krajami wyniósł w ubiegłym roku około 15 mld dol.

We wtorek polski prezydent i przewodniczący ChRL Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między krajami. - Po podpisaniu dzisiejszego oświadczenia z przewodniczącym Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają z Chinami stosunki o randze strategicznego partnerstwa - powiedział Komorowski. Dopytywany na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest "dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE".

- To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych - dodał Komorowski. Według prezydenta, podpisane porozumienie jest "o tyle istotne, ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią".

Polska delegacja przebywa w Chinach od niedzieli. Do Polski wróci w piątek.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC/fot.KGHM