Polak w miarę zadowolony z tego co ma

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolacy w miarę zadowoleni

Ponad jedna trzecia Polaków jest zadowolona ze swojej sytuacji materialnej - wynika z najnowszego badania Money Track. To co prawda nieco mniej niż przed rokiem, ale jednocześnie znacznie spadła liczba osób negatywnie oceniających swój budżet.

Money Track to coroczne badanie dotyczące postaw Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji i instrumentów finansowych. Przeprowadza je Centrum im. Adama Smitha z domem badawczym Maison oraz agencją MMT Management na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Poprzednie badanie przeprowadzono w marcu 2009 roku, a więc w apogeum globalnego kryzysu gospodarczego. Od tamtego czasu znacznie spadła liczba finansowych pesymistów. Obecnie jest ich 16,3 proc. - przed rokiem było to aż 21,7 proc. Nieznacznie - z 37,6 do 36,3 proc. - obniżył się też odsetek, tych, którzy ze swojej sytuacji materialnej zadowoleni. Najwięcej jest tych, którzy swoją sytuację finansową oceniają jako średnią. Jest ich aż 47,6 proc. (przed rokiem niewiele ponad 41 proc.).

Polacy różnią się także w swoich prognozach na przyszłość. 13,7 proc. (15,9 proc. rok temu) wierzy, że ich sytuacja finansowa wkrótce się poprawi, a 13,8 proc. (19,6 proc. w 2009 r.) jest przeciwnego zdania. Większość (72,5 proc.) uważa, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie.

Kult gotówki

Badanie Money Track pokazuje także jaki stosunek mają Polacy do gotówki. Dla 43 proc. z nas plik banknotów w ręku to jedyny prawdziwy pieniądz, którego nie zastąpią wirtualne kwoty w banku. Co czwarty Polak trzymając pieniądze na koncie czuje się jakby w ogóle ich nie miał.

Jak wynika z Money Track, ponad połowa Polaków nie ma także żadnych oszczędności. Pieniądze odkłada 46 proc. z nas.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu