Polak - turysta socjalny?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W wielkiej Brytanii wciąz odżywaja spory, czy emigracja z Polski jest dobrodziejstwem czy klęska dla tamtejszej gospodarki

Jak grzyby po deszczu w Europie wyrastają firmy, zajmujące się doradzaniem wyjeżdżającym do Wielkiej Brytanii jak skutecznie "wyciągnąć" pieniądze z brytyjskiego systemu opieki społecznej. Wśród zainteresowanych usługami dominują przybysze z Europy Wschodniej – pisze brytyjska prasa. Zdaniem Brytyjczyków, w ten sposób rodzi się tzw. "turystyka socjalna".

Jak napisał "The Daily Express", coraz popularniejsze, chociażby w Polsce, stają się praktyki przedsiębiorców, mające na celu wyłudzanie pieniędzy z brytyjskiego systemu ubezpieczeniowego.

Śledztwo gazety wykazało istnienie dziesiątek stron internetowych, które w detalach instruują, jak oszukać brytyjski system. Ich filie, zarejestrowane na Wyspach, zatrudniają polskich pracowników jako konsultantów. Firmy te samodzielnie zwracają się nawet do odpowiednich brytyjskich urzędów z wnioskami o zapomogi. Pracując i mieszkając w Polsce, ich klienci mogą więc ubiegać się na przykład o brytyjskie zasiłki – pisze oburzona gazeta. Firmy odpowiadają, że że ich działalność jest całkowicie zgodna z przepisami obowiązującymi na Wyspach.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24