Polak szefem unijnego urzędu ds. energetyki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Piotr Woźniak obejmuje ważny unijny urząd

Piotr Woźniak został wybrany na szefa rady administracyjnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki UE (ACER) z siedzibą w Lublanie. Woźniek był ministrem gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

O jego wyborze na unijną funkcją poinformował w Brukseli minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Woźniak był ministrem w rządzie PiS; obecny rząd PO-PSL zaproponował jego kandydaturę do rady jako eksperta od spraw energii i regulacji energetyki, który brał aktywny udział w pracach nad trzecim pakietem energetycznym liberalizującym unijny rynek energii. Członkowie rady wybrali swojego przewodniczącego w poniedziałek z własnego grona.

- Mamy do czynienia z kandydatem polskim, który jest bardzo doświadczony i zna się na tych sprawach. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że został jednomyślnie wybrany - powiedział Dowgielewicz.

- To jest ważne dlatego, że ta agencja będzie wspierała realizację jednej z głównych, najważniejszych dla Polski polityk UE: polityki energetycznej - dodał.

W grudniu 2009 roku Woźniak został wybrany na sześcioletnią kadencję w radzie ACER, która ma być zalążkiem ogólnoeuropejskiego regulatora energetyki.

Rada administracyjna ACER składa się z dziewięciu stałych członków. Każdy ma zastępcę. Komisja Europejska powołuje dwóch członków i ich zastępców, Parlament Europejski - dwóch członków i ich zastępców, a Rada UE (czyli kraje członkowskie) - pięciu członków i ich zastępców. Kadencja trwa cztery lata i jest odnawialna. Natomiast kadencja połowy składu pierwszej rady trwa sześć lat.

Wybór Woźniaka nie oznacza jego przeprowadzki do stolicy Słowenii, Lublany. Rada administracyjna ma się zbierać dwa razy w roku na sesji zwyczajnej. Zadanie rady to wyznaczanie kierunku prac agencji poprzez plany roczne i wieloletnie. Z kolei rola agencji ma polegać przede wszystkim na wydawaniu niewiążących ogólnych wytycznych dla krajowych regulatorów energetyki i zacieśnianiu ich współpracy.

Na podstawie wytycznych, Komisja Europejska zatwierdzać będzie kodeksy sieciowe określające procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia. Rada decyduje w przypadku sporów między regulatorami w sprawach dostępu do połączeń transgranicznych gazowych i elektroenergetycznych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24