Polak pokochał sok

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolak chętnie sięga po sok

Słońce, upał i piękna pogoda wzmagają pragnienie. Od kilku lat Polacy coraz chętniej w takich chwilach sięgają po soki i wody mineralne. Ich spożycie rośnie z roku na rok - w zeszłym roku statystyczny Polak wypił 20 litrów soku.

Polacy w porównaniu do innych narodów UE wypadają przeciętnie. Ze spożyciem soków i nektarów 20 litrów na głowę w 2009 roku zajmujemy 14 miejsce we Wspólnocie. Najwięcej ich piją Niemcy (prawie 39 litrów rocznie na osobę), Cypryjczycy (36,3 l) i Holendrzy (29 l). Średnio w UE spożycie soków wynosi ok. 24 litrów.

Spośród wielu różnych smaków do wyboru najchętniej wybieramy soki wieloowocowe (22 proc. rynku). Drugim co do popularności jest klasyczny sok pomarańczowy (20 proc. rynku). Najpopularniejszą trójkę zamyka sok jabłkowy (17 procent rynku).

Branża rośnie

Wartość rynku produkcji soków i napojów wzrosła w ciągu pięciu ostatnich lat o ponad 50 procent - cieszy się dyrektor Krajowej Rady Producentów Soków Barbara Groele. Wartość tego rynku w 2009 roku szacowana jest na ok. na 3,5 mld zł, w 2005 roku było to 2,2 mld zł.

Według danych GUS produkcja soków, nektarów, napojów owocowych i warzywnych w Polsce w ubiegłym roku wyniosła 1 mld 575 mln litrów i była nieco wyższa niż w 2008 roku.

Mineralna się nie poddaje

W tyle nie pozostaje woda mineralna. Jej producenci też cieszą się ze zmian upodobań Polaków i z optymizmem patrzą w przyszłość. Od lat 2001-2003 spożycie wód w butelkach wzrosło o prawie 70 proc. Obecnie wypijamy ich 72 litry rocznie.

Według przewidywań ekspertów w kolejnych latach spożycie soków, napojów owocowych i wód mineralnych nadal będzie wzrastać.

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu