Polak pokazuje karty

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Używamy coraz więcej kart płatniczych

Polacy, robiąc zakupy, płacą kartą od 3 do 9 razy częściej niż 10 lat temu, w zależności od rodzaju kupowanych towarów. Nadal jednak karta służy głównie do wypłat z bankomatów - wynika z badań Instytutu Pentor przeprowadzonych na zlecenie Visa Europe.

- W zmianach cywilizacyjnych, które zaszły w Polsce, znaczące miejsce zajmują usługi finansowe i bankowość. Rzadko już pobieramy wynagrodzenie gotówką w kasie swojej firmy, nie tłoczymy się jak kiedyś w przepełnionych placówkach bankowych i - choć nadal króluje gotówka - coraz częściej płacimy kartą, tak jak to robią od dziesiątków lat społeczeństwa zachodnie – powiedział prezes Instytutu Pentor, Eugeniusz Śmiłowski.

Według deklaracji respondentów, 10 lat temu tylko jeden Polak na stu płacił kartą za środki higieniczne czy chemię gospodarczą - obecnie w ten sposób płaci 9 proc. 10 lat temu dwóch na stu płaciło kartą za codzienne zakupy spożywcze - obecnie w ten sposób płaci 9 proc. Kart do płacenia za artykuły AGD/ RTV używało 10 lat temu 2 proc. badanych, a teraz odsetek ten sięga 15 proc.

Nadal jednak do opłacania większości wydatków wykorzystujemy gotówkę. Za codzienne zakupy gotówką płaci 81 proc. badanych, a 9 proc. - kartą.

Jedna trzecia uczestników badania przy pomocy swojej karty wyłącznie wypłaca pieniądze z bankomatu (33 proc.). Podobny odsetek (32 proc.) osób korzystających z karty deklaruje, że płaci nią prawie wszędzie – tam, gdzie karty są akceptowane.

32 proc. osób, które posiadają karty, jako najważniejszą ich zaletę wskazują fakt, że dzięki karcie nie trzeba nosić przy sobie gotówki. 22 proc. posiadaczy kart ceni sobie to, że nie trzeba zastanawiać się, ile gotówki trzeba mieć przy sobie.

Spośród osób biorących udział w badaniu i mających karty, ponad trzy czwarte deklaruje posiadanie karty debetowej (77 proc.), 11 proc. ma kartę obciążeniową, a 8 proc. kredytową. Według danych NBP, 70,3 proc. wydanych kart to karty debetowe, 27,7 proc. - kredytowe, a 2 proc. - obciążeniowe.

Karty płatnicze ma połowa Polaków w wieku od 15 do 60 lat. Według danych Narodowego Banku Polskiego, do końca czerwca br. w Polsce wydano ponad 24,9 mln kart różnych systemów płatniczych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24