Polak patrzy wilkiem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy raczej sobie przeszkadzają niż pomagają

Czy to na kolegę z pracy, czy na członka rodziny - na Polaków lepiej nie liczyć. Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że według ponad 2/3 z nas uważa Polaków za mało lub bardzo mało życzliwych.

Większość badanych (68 proc.) uważa, że Polacy są dla siebie mało (45 proc.) lub nawet bardzo mało (13 proc.) życzliwi i uprzejmi. 36 proc. ankietowanych twierdzi, że Polacy są dla siebie dosyć, a 3 proc. - że są bardzo życzliwi i uprzejmi.

57 proc. badanych uważa, że w rodzinie ludzie są teraz tak samo życzliwi i uprzejmi jak kilka i kilkanaście lat temu, ale co piąty badany (20 proc.) twierdzi, że mniej uprzejmi i życzliwi.

W ocenie badanych sytuacja pogorszyła się w pracy. W opinii 42 proc. aktualnie pracujących zawodowo, ludzie są teraz dla siebie mniej życzliwi w miejscu pracy, zaś 36 proc. twierdzi, że tak samo.

Natomiast niemal połowa badanych (48 proc.) jest przekonana, że ludzie są teraz mniej życzliwi w miejscach publicznych, a co trzeci (33 proc.) odpowiadał, że tak samo.

W ciągu ostatniego roku do 15 proc. badanych ktoś odezwał się obraźliwie w rodzinie, do 14 proc. w miejscu pracy (23 proc. wśród pracujących zawodowo) i do 26 proc. - w miejscu publicznym.

Ludzie mniej chętnie przyznawali się do własnej agresji słownej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, 14 proc. badanych zdarzyło się, że w rodzinie odezwali się do kogoś w sposób, który ta osoba mogłaby uznać za obraźliwy. W miejscu pracy zdarzyło się to 9 proc. badanych, a 14 proc. - osób pracujących zawodowo. Do takiego zachowania w miejscu publicznym przyznało się 16 proc. ogółu badanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-10 grudnia 2007 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3 proc., przy wiarygodności oszacowania równej 95 proc.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24