Połączą dwa banki, bo chcą być numerem trzy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Szykuje się bankowa fuzja

Santander, właściciel Banku Zachodniego WBK i KBC, inwestor strategiczny Kredyt Banku zamierzają połączyć obie instytucje. Jeśli otrzymają odpowiednie zgody, do fuzji dojdzie w drugiej połowie 2012 roku. W jej wyniku ma powstać trzeci największy bank w Polsce.

Po planowanym połączeniu Santander obejmie około 76,5 proc. akcji połączonego banku, a KBC około 16,4 proc. Pozostali inwestorzy mniejszościowi uzyskają około 7,1 proc. akcji. Bezpośrednio po połączeniu KBC ma obniżyć swój udział w nowym banku do poziomu poniżej 10 proc. "W tym celu Santander będzie dążyć do zaoferowania tych akcji inwestorom. Ponadto, aby pomóc KBC we wspomnianym obniżeniu zaangażowania, Santander zobowiązał się do nabycia do pięciu proc. udziałów w połączonym banku. Ponadto zamiarem KBC jest zbycie swoich pozostałych udziałów, z myślą o maksymalizacji ich wartości" - napisano w komunikacie, które wydały wspólnie obie spółki.

Będzie nowy numer trzy

Wartość Kredyt Banku dla celów transakcji wyceniono na 15,75 zł za akcję, zaś Banku Zachodniego WBK na 226,4 zł za akcję. "Łączna wartość połączonego banku wyniesie 20,8 mld zł" - podały spółki. Połączony bank ma być w dalszym ciągu notowany na warszawskiej giełdzie.

Z prawie 900 oddziałami i 3,5 milionem klientów indywidualnych nowy bank stanie się trzecim bankiem w Polsce pod względem depozytów, kredytów, liczby oddziałów oraz zysków. "Planowane połączenie wzmocni pozycje połączonego banku jako trzeciego największego banku w Polsce na wszystkich płaszczyznach, z udziałem w rynku wynoszącym 9,6 proc. pod względem depozytów, 8 proc. pod względem pożyczek i 12,9 proc. pod względem liczby oddziałów (899)" - napisano w komunikacie.

Według danych z połowy 2011 roku Bank Zachodni był piątym bankiem w Polsce, a Kredyt Bank - siódmym. Pierwsza trójka to PKO BP, Pekao SA i BRE Bank.

Połączenie uzależnione jest od uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgody na koncentrację. Dla KBC transakcja jest kolejnym etapem realizacji planu strategicznego, uzgodnionego z Komisją Europejską, który ma umożliwić zwrot pomocy publicznej otrzymanej przez grupę.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24